Zemřel Oldřich Pelčák. Dlouhá léta pracoval na letišti v Žatci a málem se dostal i do kosmu

Žatec, ČR – Ve věku nedožitých 80 let o víkendu zemřel Oldřich Pelčák, vojenský letec a také jeden z pouhých dvou lidí v celé dosavadní historii Československa, který absolvoval výcvik pro vzlet do kosmu a v 70. letech byl připraven vydat se na misi do vesmíru. Jeho život byl významně spojen i s regionem Žatecka – Pelčák řadu let sloužil na vojenském letišti v Žatci, v 80. letech pak byl i velitelem stíhacího pluku.

Po průmyslovce zamířil na studium letectví

Oldřich Pelčák se narodil v listopadu 1943 ve Zlíně, o létání se začal zajímat už jako středoškolák a po maturitě na střední průmyslovce v Uherském Hradišti ještě nastoupil na letecké učiliště v Košicích. Jako student a také pilot byl vynikající a brzy nastoupil do stálé služby k armádě. Zprvu působil na vojenském letišti v Piešťanech, později v Ostravě a v roce 1967 byl převelen z Moravy do Čech, na tehdy velmi významné vojenské letiště do Žatce.

V Žatci jsem se nadlouho usadil…

„V Žatci jsem se nadlouho usadil, zalíbilo se nám tam. Ve městě jsem si našel manželku, narodily se nám tam tři děti,“ vzpomínal později Oldřich Pelčák v povídání pro web Paměť národa. „V Žatci jsem také dokončil výcvik pilota první třídy. To jsou náročné zkoušky a takový pilot, to už jen pan machr, ten umí v létání všechno,“ říkal Oldřich Pelčák. V Československu byl na začátku 70. let jedním z prvních pilotů, kteří uměli létat se stíhačkou Mig-21.

Díky skvělým výsledkům nominace na možný let do kosmu

Další významný zlom v jeho životě přišel rovněž v „sedmdesátkách“. Nejprve dostal nabídku k možnosti studia na Letecké akademii v Moninu, městečku velikosti Žatce či Loun, ležícím v tehdejším Sovětském svazu nedaleko metropole Moskvy. Později díky skvělým výsledkům pak byl vybrán mezi čtyři možné československé kandidáty na budoucí let do kosmu. „Spolu s námi se vydali na výcvik do sovětského kosmického střediska k tomuto projektu ještě čtyři Poláci a čtyři východní Němci,“ vzpomínal Oldřich Pelčák. „Potom zanedlouho se lékařská a vojenská komise usnesla, že do nejužšího finále pro let do vesmíru s mezinárodní posádkou postupujeme Vladimír Remek a já,“ dodal letec pro uvedený web.

Nakonec Oldřich zůstal na zemi, ale bral to jako profesionál

Prvním československým kosmonautem se nakonec stal Vladimír Remek, který letěl v posádce s Alexejem Gubarevem. Jejich „parťáci“ Oldřich Pelčák a Nikolaj Rukavičnikov zůstali na zemi a tvořili něco jako „záložní tým“. Oldřich Pelčák to ale bral profesionálně, jako voják byl zvyklý přijímat rozkazy a vše brát jako fakta, bez emocí, bez hořkosti či závisti. „Kdo poletí a kdo zůstane, to jsme se dozvěděli asi dva dny před startem. To už jsme byli na Bajkonuru, odkud vylétaly kosmické rakety (kosmodrom je na území dnešního Kazachstánu, pozn. red.). Co hrálo pro a proti, nedokážu posoudit. Vybrán byl Vladimír Remek, takový byl rozkaz, taková byla fakta, my jako druhá posádka jsme zůstali v záloze. Vyslechli jsme rozhodnutí a na vojně se říká provedu,“ popisoval Oldřich. První a dosud jediný československý a český kosmonaut Vladimír Remek se vydal do vesmíru 2. března 1978 a v kosmu strávili se sovětským kolegou osm dní.

Mám to tady rád, říkal velitel o Žatci

Po návratu z kosmického projektu Oldřich Pelčák znovu pokračoval na letišti v Žatci, mj. byl velitelem celého 11. stíhacího pluku. Dostal i medaili Za službu vlasti. Žatecké letiště v souvislosti se změnami v politice, v mezinárodní situaci i v armádě ovšem ukončilo činnost v roce 1993 a dnes je z něj průmyslová zóna Triangle. Plukovník Oldřich Pelčák pracoval pak ještě v Praze v Leteckém zkušebním odboru Vzdušných sil Armády ČR na letišti Praha-Kbely. V roce 1999 odešel do penze. I když v jeho životě proběhlo velmi mnoho velkých a zajímavých momentů, při kterých se až někdy „psala historie“ a běžný člověk se k takovým událostem jen tak nedostane, Oldřich Pelčák nikdy nezapomněl ani na Žatec, město, kde strávil velkou část svého „běžného“ pracovního života. Při jedné z posledních návštěv se objevil v Žatci v prosinci 2018 – to byl účastníkem besedy mezi letci, pamětníky a veřejností k tehdy 25. výročí od zmíněného ukončení provozu žateckého letiště. „Mám to tady rád, je to pěkné město, strávil jsem tu významné okamžiky svého pracovního i rodinného života,“ vzpomínal Oldřich Pelčák. Čest jeho památce.

(na snímcích shora dolů: Oldřich Pelčák v roce 2011 při autogramiádě knihy, dole pak v mládí ve výstroji při památném kosmickém výcviku a nakonec se svým věčným úsměvem, který mu zůstával i ve starším věku. Foto Matěj Baťha – Wikipedia.cz /1/ a Databáze známých míst Česka /2/. )