V ČR se letos opravovalo skoro 70 nádražních budov. Práce skončily v Podbořanech i Blatně, brzy naopak začnou v Žatci

Žatec, Podbořany, ČR – Skoro sedmdesát nádražních budov v celé ČR v letošním roce aktuálně opravovala nebo stále ještě opravuje Správa železnic (SŽ) prostřednictvím dodavatelských stavebních firem. Rekonstrukce u většiny nádražních budov trvají déle než jeden rok. Letos už byly dokončeny opravy, anebo do konce kalendářního roku skončí, u 39 objektů. Mezi nimi je například nádraží v Podbořanech nebo také v nedalekém Blatně u Jesenice, jak zní název této železniční stanice. Příští rok nově začne oprava u dalších čtyřiceti nádražních objektů a mezi nimi bude i nádraží v Žatci.

Náklady jen letos jsou přes dvě miliardy

Vyplývá to ze souhrnných informací Správy železnic. „Aktuálně v ČR letos probíhala nebo dál ještě probíhá rekonstrukce 67 nádražních budov. Z nich u 39 objektů oprava již skončila, anebo bude završena do konce letošního roku. Celkové náklady na rekonstrukce jenom v letošním roce činí přibližně 2,2 miliardy korun,“ uvedla Nela Friebová, mluvčí SŽ.

Hotovo už je v Podbořanech i Blatně

Z největších českých měst budou letos dokončeny opravy nádraží například v Plzni nebo Českých Budějovicích. Opravených nádražních budov v menších sídlech bylo podstatně více, v našem regionu to bylo například nádraží v Podbořanech nebo v Blatně. Obě leží na trati Žatec – Plzeň a opravy v obou případech začaly loni na podzim a skončily letos v létě. Za rekonstrukci nádraží v Podbořanech zaplatila SŽ zhruba 22 milionů korun a v Blatně to bylo přibližně 18 milionů.

Rekonstrukce v Žatci má stát 90 milionů

Ještě mnohem nákladnější bude chystaná oprava nádražní budovy a okolního prostoru v Žatci. Ta má začít příští rok a rozpočet se nyní odhaduje na 90 milionů korun. Jde historickou budovu, která nedávno dostala status památkové ochrany, takže opravy budou o to náročnější i nákladnější. Budova pochází již z roku 1873. „Opravena bude střecha, plášť budovy, interiér, všechny veřejně přístupné prostory pro cestující. Novinkou bude například výtah, směřující na plochu nádraží a k nástupištím zezdola z ulice. Ten bude sloužit hlavně jako možnost bezbariérového přístupu pro lidi s handicapem,“ popsala už letos na jaře chystanou opravu v Žatci Nela Friebová.

(na snímku nahoře: začátek oprav na nádraží v Podbořanech loni v říjnu. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Oprava nádraží v Podbořanech skončila. Venku pod přístřeškem je nová velká informační obrazovka

ČTĚTE TAKÉ: Po třech městech v okolí se nyní chystá také velká oprava nádraží v Žatci. Stát bude kolem 90 milionů korun

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech začala oprava budovy nádraží. Cestující budou mít novou moderní čekárnu a pracovníci lepší zázemí

ČTĚTE TAKÉ: Nádraží v Žatci je nová kulturní památka. Nechybělo moc, aby další koleje byly i před budovou – tramvajové

ČTĚTE TAKÉ: Na nádraží v Lounech se vrátila ztracená pamětní deska na počest odbojáře. Najít ji pomohla signalistka z Tvršic