Proč město dalo výpověď nájemci výstaviště? Akce tam přece probíhaly dobře, řekl zastupitel

Louny – Hlavní sezona výstav na výstavišti v Lounech pro letošní rok sice skončila, ale v zákulisí pokračují debaty o budoucnosti areálu v souvislosti s tím, že rada města dala letos v červnu po třiceti letech spolupráce výpověď nájemní smlouvy firmě Diamant Expo, tradičnímu pořadateli oblíbených výstav v Lounech s vysokou návštěvností. Naposledy o problému hovořili zastupitelé města na své schůzi v závěru září – a někteří z nich i zmínili, že rozhodnutí rady města nechápou, protože výstavy a správa areálu z jejich pohledu probíhaly dobře.

Firma vedla areál dobře, míní Radovan Šabata

Takový názor sdělil například zastupitel Radovan Šabata. „Rád bych věděl, proč město tuto výpověď smlouvy udělilo. Osobně si totiž myslím, že celý prostor výstaviště ze strany firmy při dohodnuté celoroční péči byl spravován dobře a že pořádané tradiční výstavy u nás v Lounech měly u návštěvníků velký ohlas i v širším regionu a většina lidí je hodnotila kladně,“ uvedl na schůzi Radovan Šabata. Ptal se i na to, jak tedy probíhá výběr nového nájemce, jaké má město představy a plány s dalším osudem výstaviště.

Město chce získat z provozu svého majetku víc peněz, vysvětlil starosta

Starosta Loun Milan Rychtařík reagoval, že jeden z důvodů, které radu města vedly k vypovězení smlouvy nájemci výstaviště, souvisí s ekonomickou výtěžností. Město by chtělo z provozu svého výstaviště, kde probíhají velké výstavy obvykle s více než dvacetitisícovou návštěvností, podle něj získat víc finančních prostředků. „Nyní Diamant Expo platí městu asi 300.000 Kč ročně, zároveň naše městská knihovna platí této společnosti zhruba 60.000 Kč ročně nájemné za užívání prostor a pořádání menších kulturních akcí v Pavilonu Josefa Fouska. Město zároveň i financuje veřejné osvětlení areálu, jehož provoz stojí asi 100.000 Kč ročně. Výnosy z výstav jsou pro město nulové, zůstávají pořadateli a vztah mezi městem a nájemcem výstaviště není podle našeho názoru nyní ekonomicky vyvážený. Město to chce napravit,“ odpověděl starosta.

Od příštího léta by měl nastoupit nový provozovatel

Rada města schválila výpověď smlouvy s firmou letos v červnu. Od konce června běží roční výpovědní lhůta a ke 30. 6. 2024 smluvní vztah mezi městem a společností Diamant Expo skončí. Takový je zatím současný stav věcí z právního hlediska a od prázdnin příštího roku by měl areál výstaviště v Lounech převzít nový nájemce.

Radnice však ještě nevyhlásila výběrové řízení

Toho město ovšem zatím ještě ani oficiálně nezačalo hledat. Dosud totiž ještě nebylo vypsáno výběrové řízení, o němž zástupci města hovořili již v červnu. „V tuto chvíli se stále připravují podmínky pro veřejnou soutěž,“ řekl starosta na konci září na uvedené schůzi zastupitelstva.

Diamant Expo by ráda v Lounech pokračovala

Společnost Diamant Expo přitom plánuje, že se do nového výběrového řízení na provozovatele areálu výstaviště také přihlásí. „Tento záměr platí. Čekáme, až město vyhlásí veřejnou soutěž. Seznámíme se s jejími podmínkami, a pokud nám budou vyhovovat, rádi bychom se přihlásili. Chtěli bychom v Lounech působit i dál a připravovat akce pro lidi, které mají velkou oblibu a návštěvnost,“ potvrdila Štěpánka Portz z uvedené firmy v průběhu září na dotaz naší redakce.

Firma zajišťuje i sekání trávy, hrabání listí a další údržbu parku

Zastupitel Pavel Janda na schůzi připomněl i otázku nákladů na údržbu areálu výstaviště, které tvoří velkou část parku zvaného Masarykovy sady. Jde například o sekání trávy, úklid listí, odvoz odpadků a podobně. Momentálně tyto věci podle smlouvy zajišťuje a platí Diamant Expo. „Pokud se nepodaří vysoutěžit nového nájemce, tyto činnosti bude muset zajistit město. Na kolik peněz ročně přijde správa a údržba areálu? Věřím, že při takto důležitém rozhodnutí tuto informaci radní města mají zjištěnou,“ uvedl Pavel Janda. „Nemyslím si, že by správa výstaviště byla extrémně finančně náročná,“ odpověděl starosta Milan Rychtařík.

Tráva se seká na ploše asi 50 tisíc metrů

 „Ve smlouvě máme stanovenou i celoroční údržbu a správu areálu, tedy prakticky pořád, i v době, když nejsou výstavy. Výstaviště funguje jako veřejně přístupný park a my na své náklady zajišťujeme veškerý úklid po návštěvnících, sekání trávy na ploše asi 50 000 metrů čtverečných, na podzim úklid listí a podobně. To vše znamená zaměstnávat pracovníky, platit nákup a údržbu strojů, hradit náklady za vodu, elektřinu, odvoz odpadu. Tím také zhodnocujeme majetek města a město tyto náklady ušetří,“ připomněla Štěpánka Portz ze společnosti Diamant Expo již letos v létě.

(ilustrační foto nahoře: návštěvníci míří na jednu z výstav v Lounech. Foto Diamant Expo – archiv)

ČTĚTE TAKÉ: Oblíbená výstava Člověk v přírodě začne v pátek. Není vyloučeno, že to bude naposledy

ČTĚTE TAKÉ: Změna v Lounech na výstavišti: město dalo výpověď nájemci, osud výstav pro příští rok je zatím nejistý

ČTĚTE TAKÉ: Uklízíme park, zvelebujeme majetek města, zvedli jsme úspěch výstav, uvádí firma Diamant Expo. Město jí dalo výpověď