Uklízíme park, zvelebujeme majetek města, zvedli jsme úspěch výstav, uvádí firma Diamant Expo. Město jí dalo výpověď

Louny – Zatímco areál výstaviště v Lounech si teď na více než dva měsíce od velkých výstav odpočine, mezi vedením města Loun a dlouholetým nájemcem a pořadatelem výstav, společností Diamant Expo, se nyní ke konci června rozjely a vystupňovaly odlišné pohledy na to, jak výstaviště provozovat a kolik peněz za to městu jako majiteli areálu odvádět. Rada města tento týden (19.6.) rozhodla, že s firmou Diamant Expo ukončí po třiceti letech nájemní smlouvu. Společnost k tomu v pátek zveřejnila obsáhlejší stanovisko, v němž uvádí, že se o areál stará dobře, údržbu rozsáhlého parku včetně péče o zeleň i v době mimo výstavy platí ze svých prostředků, že se jí povedlo postupně zvednout úroveň a návštěvnost lounských výstav a že stále věří v dohodu s městem.

Město by chtělo vyšší výnos z pronájmu výstaviště

Rada města Loun rozhodla o ukončení smlouvy tento týden v pondělí. Výpověď bude doručena firmě s platností k datu 30. 6., rozhodli radní. Od té doby začne běžet roční výpovědní lhůta, která je stanovena ve smlouvě. Město Louny je majitelem areálu výstaviště a Diamant Expo je od roku 1993 nájemcem této plochy a pořadatelem všech známých tradičních velkých výstav pro veřejnost, které se nejčastěji týkají bydlení a zahradničení. Starosta Loun Milan Rychtařík potvrdil na dotaz naší redakce již ve středu uvedené rozhodnutí radních a zdůvodnil to tím, že město by chtělo v budoucnu jednak získat vyšší výnos z pronájmu výstaviště a jednak i „výstaviště s parkem víc otevřít pro veřejnost“, například v něm i udělat během roku více různých akcí nebo do parku přidat víc prvků k trávení volného času.

Roční nájemné činí 320 tisíc korun

Podle představitelů firmy Diamant Expo je roční nájemné dohodnuto na částku 320 tisíc korun. „Všechny peníze městu odvádíme v pořádku, zároveň máme ve smlouvě stanovenou i celoroční údržbu a správu areálu, tedy prakticky pořád, i v době, když nejsou výstavy. Výstaviště funguje jako veřejně přístupný park a my na své náklady zajišťujeme veškerý úklid po návštěvnících, sekání trávy na ploše asi 50 000 metrů čtverečných, na podzim úklid listí a podobně. To vše znamená zaměstnávat pracovníky, platit nákup a údržbu strojů, hradit náklady za vodu, elektřinu, odvoz odpadu. Tím také zhodnocujeme majetek města a město tyto náklady ušetří,“ uvedla Štěpánka Portz ze společnosti Diamant Expo.

Jsme soběstační, jediné výstaviště v ČR, které nedostává dotace, po nikom je ani nežádáme

„Dlouhodobě se snažíme přispět k rozvoji a podpoře lounského regionu. Jsme jediné výstaviště v ČR, které není finančně podporováno z dotací, po nikom je ani nežádáme. Jsme naprosto soběstační, zakládáme si na hodnotách dlouhodobé spolupráce. Začínali jsme před třiceti lety na tehdy skoro zapomenutém lounském výstavišti s tenkrát zpočátku nenápadnými výstavami. Díky poctivé práci jsme jejich věhlas zvedali výš a výš, nyní na každou z nich chodí či jezdí v průměru přes třicet tisíc návštěvníků. Areál výstaviště dokonale známe, pořád se snažíme o jeho zvelebování,“ doplnila Štěpánka Portz. Firma Diamant Expo podle ní stále věří v dohodu s městem a váží si vzájemné spolupráce.

Město chce vypsat veřejnou soutěž na nájemce a provozovatele výstaviště

Jak uvedl starosta už během týdne, město chce vypsat veřejnou soutěž na nájemce a provozovatele areálu výstaviště pro příští období. Pokud se obě strany nedohodnou jinak, současná smlouva po nynější výpovědi by skončila v červnu 2024. Na výstavišti letos proběhly již čtyři velké výstavní akce, sezona tradičně začala v dubnu při 25. ročníku setkání Dům a zahrada. Nejbližší výstavou bude nyní po „prázdninové přestávce“ akce Dům 2023 konaná od 1. září a poté ke konci září tradiční a velmi oblíbená výstava chovatelů a zahrádkářů s názvem Člověk v přírodě. V jakém modelu budou probíhat výstavy příští rok, to ale teď zatím neví asi vůbec nikdo.

(ilustrační foto nahoře: návštěvníci u brány na lounském výstavišti. Foto Diamant Expo / archiv)

ČTĚTE TAKÉ: Změna v Lounech na výstavišti: město dalo výpověď nájemci, osud výstav pro příští rok je zatím nejistý

ČTĚTE TAKÉ: Výstava Člověk v přírodě začala. Každý rok se u nás doma vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé z Veltěž