S energiemi je situace teď horší, než se zdá, naopak s epidemií to už bude snad lepší, říká lékař a senátor Ivo Trešl

Louny, Rakovník – Senátor MUDr. Ivo Trešl, lékař-chirurg z Rakovníka, má za sebou téměř dva roky svého mandátu. V horní komoře parlamentu zastupuje voliče z okresů Louny a Rakovník, zvolen byl v říjnu 2020 jako kandidát STAN. Toto hnutí – Starostové a nezávislí – se o rok později dostalo i do vlády. Ivo Trešl letos v červenci oslavil kulaté padesátiny. Jaké problémy řešil v kontaktu s lidmi z Lounska či Žatecka, jak vnímá problémy kolem současného masívního zdražování cen energií a jak coby lékař odhaduje další možný podzimní vývoj situace u stále řádícího viru Covid-19, i k tomu se vyjádřil v krátkém rozhovoru pro naši redakci.

Jak jste oslavil padesátiny?

Slavím to trochu na etapy. V červenci to bylo hlavně v rodinném kruhu, ale popřát mi přišli také i někteří kolegové a spolupracovníci v Senátu, malá oslava byla i s kamarády ze studií během krátké dovolené v jižních Čechách. Ze všech přání jsem měl radost. Psali mi i někteří další lidé, třeba po internetu, to mě také moc potěšilo. Ale jinak obecně nejsem velký slavící typ a nedělám nějaké obří oslavy, spíš mám raději klidné, v menším počtu a komornější atmosféře. Ještě jedno závěrečné posezení chystáme na září, po období dovolených, pro přátele a kolegy ze zaměstnání v nemocnici v Rakovníku. Vzpomínám si ještě i na to, že někdy v té době kolem narozenin na počátku července jsme byli s manželkou na turistickém výletě v okolí Loun – na kopcích Středohoří a pak i na chatě na Červeňáku. Takže i tohle byl takový náš trošku způsob oslavy, my rádi jezdíme na výlety a trochu sportujeme, když zrovna máme čas.

Jak vidíte nadcházející podzim a zimu v situaci, kdy masivně stouply ceny za energie? Za měsíc začne topná sezona a mnozí lidé se už teď bojí, že nebudou mít na platby při vyúčtování nebo rovnou už nyní při několikanásobně zvýšených zálohách. Postupuje naše vláda při řešení krize správně? Angažoval jste se v této problematice nějak i vy sám jako senátor?

Současná energetická krize je bohužel podle předpokladů a odhadů dalšího vývoje nejspíš ještě horší, než jak ji nyní popisuje třeba opozice. Vláda ČR podniká konkrétní kroky, ale vždy lze pochopitelně dělat věci ještě lépe. Podle mých informací jsme premianty v EU v otázce naplnění zásobníků plynu pro naši zemi, pokud by Rusko přerušilo dodávky. Byly dojednány také dodávky stlačeného plynu z Kataru. Všeobecně známou věcí je, že vláda schválila balíček pro pomoc všem domácnostem – aspoň malé zmírnění při platbách energií, které na ně během topné sezóny dolehnou. Pravdou je, že ceny energií se v posledních dnech bohužel zcela vymykají realitě a k tomu bude potřeba zasáhnout centrálně, už na úrovni Evropské unie. Je třeba se také soustředit i na obnovitelné zdroje energií. V tomto směru jsem se jako senátor zúčastnil jednání s poradenskými firmami, které mají projekty tzv. komunitní energetiky a nabízejí obcím know-how a pomoc v oblasti solární energie. Drobným firmám, obcím i obyvatelům. To by mohlo všem pomoci zásadně snížit náklady na elektrickou energii v budoucnu, ale je k tomu ještě dlouhá cesta i náklady. V Senátu bude o situaci a způsobech řešení jednat mimořádná schůze na počátku září.

Jak odhadujete – i ze své profese jako lékař – další možný vývoj kolem Covid-19? Myslíte si, že už jsme virus „porazili“, když je teď už přibližně od jara docela „klid“ a bez nutnosti plošných opatření, anebo je reálné, že na podzim se situace zase zhorší a bude nějaká větší podzimní vlna jako v minulých letech? 

Úplně vyhráno ještě nemáme. V průběhu léta jsme mohli pozorovat opět mírně zvýšený záchyt viru způsobujícího onemocnění Covid-19. Hlavně díky velké proočkovanosti české populace nedošlo v létě, kdy narostl počet záchytů onemocnění, k zahlcení nemocnic a onemocnění má spíše lehčí průběh. Z toho lze podle mě předpokládat, že podobně se může vyvíjet situace i v podzimních měsících. Zatím to nevypadá, že by se jednalo o typické sezónní onemocnění, ale že se naopak v populaci bude virus vyskytovat kontinuálně. Takže já osobně si nemyslím, že bychom měli nyní na podzim čelit nějaké masivní vlně jako v letech minulých. Ale případy nákazy virem se určitě vyskytovat budou, to je jasné. Spíše by se to mohlo podobat sezónní chřipkové epidemii. 

Kromě dvou let v nejvyšší politice v Senátu působíte dlouhé roky i v komunální politice v Rakovníku. Budete i teď v září kandidovat znovu ve volbách do zastupitelstva?

Ano, v podzimních komunálních volbách znovu kandiduji za hnutí Město pro vás, které jsme založili s obdobně smýšlejícími lidmi před více než osmi lety. Nejsem tam ale žádný lídr, jen jeden z řadových kandidátů. Ve městě bychom chtěli dokončit třeba už zmíněný projekt komunitní energetiky, dále například i výstavbu nové sportovní haly nebo také nové knihovny. Na komunální politice oproti třeba práci v Senátu je nejhezčí asi to, že když něco děláte s dalšími kolegy zastupiteli ve městech a obcích, výsledky tam jsou poměrně rychle vidět – v podobě rozvoje daných sídel v regionech.

Obrátili se na vás s nějakými podněty lidé z okresu Louny? Jaká témata jste v tomto směru například řešil?

Mám senátní kancelář v Hilbertově ulici v Lounech, kde bývám obvykle každý týden, ale s občany se mohu po dohodě setkat také třeba v Žatci, pochopitelně samozřejmě i v Rakovníku. V dosavadních dvou letech se na mě obrátila celá řada občanů. Jsem například ve velmi dobrém kontaktu se sdružením seniorů z Loun a pravidelně se zúčastňuji jejich setkání a akcí. S občany Žatce jsme třeba řešili problémy plynoucí z provozu výrobní firmy v blízkosti obytné zóny. Obracejí se na mě i lidé s běžnými problémy, třeba v souvislosti s už zmiňovanou energetickou či covidovou krizí, na které jste se ptal. Lidé mi psali i své připomínky a návrhy k řešení v oblasti dostatečnosti zdravotní péče na Lounsku, mnozí projevili snahu o možnost obnovení lounské nemocnice i pro akutní péči. Se starostou Postoloprt jsme letos také společně oslovili ministra dopravy kvůli urychlení realizace obchvatu Postoloprt a dokončení výstavby D7, která je důležitá pro rozvoj regionu. Snažím se navštěvovat i menší obce, abych poznal nejen problémy, ale i běžný život občanů v našem volebním obvodu. Takto jsem navštívil třeba Ročov, Toužetín, Smolnici, Vroutek, na Rakovnicku zase třeba Jesenici nebo Čistou a další místa. Jsem i v pravidelném kontaktu se starosty všech větších měst v regionu, Loun, Žatce, Rakovníka i dalších.

Co jste v posledních týdnech kromě oslavy svých padesátin ještě také zajímavého zažil, třeba při návštěvách u lidí v regionu? Nemáte tam nějakou „perličku na závěr“?

Nevím, jestli je to ta správná perlička, ale určitou zajímavostí by možná mohlo být, že jsem se před necelým rokem loni na podzim vydal na výstavu chovatelů králíků ve Vroutku. Na tom ještě není nic tak zvláštního, ale pořadatelé potom vyhlásili vítěze jedné z cen a pozvali mě, ať mu ji předám jako čestný host. Tu cenu vyhrál pan Egert z Lužné u Rakovníka. To je obec, kam jsem často jezdil jako kluk na prázdniny a na návštěvy ke svému dědovi a babičce a pana Egerta si i trochu pamatuji. I tam v Lužné kdysi probíhaly podobné výstavy. Takže přes cestu do Vroutku jsem se víceméně náhodou na chvíli symbolicky vrátil i do svého dětství.

Děkuji za rozhovor.

(na snímku nahoře: Ivo Trešl, senátor za okresy Louny a Rakovník. Foto STAN)

ČTĚTE TAKÉ: Stavba dálnice v Postoloprtech začne nejdříve v roce 2025, napsal ministr dopravy v reakci na dotazy senátora

ČTĚTE TAKÉ: Stojím za Ukrajinou. Řešení sporů silou a raketami do 21. století nepatří, říká senátor Ivo Trešl

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem zpočátku hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl