Dva muži a jedna žena. V Lounech se rýsuje nové vedení města, politikové složili těsnou většinu v zastupitelstvu

Louny – Starosta Milan Rychtařík, místostarostové Martina Bečvářová a Pavel Csonka – tak by mělo vypadat nové vedení města Loun v příštích čtyřech letech. Počet členů rady města má klesnout ze současných devíti jen na sedm. Vyplývá to z dohod o spolupráci při vedení města mezi hnutím ANO jako vítězem zářijových komunálních voleb a dalšími politickými partnery, jimž se po třech týdnech povolebních jednání a hledání variant podařilo sestavit „koalici“, kterou by měla tvořit a podpořit nadpoloviční většina nově zvoleného zastupitelstva města. Ustavující schůze zastupitelstva, na níž členové sboru po složení zastupitelských slibů budou volit právě nové vedení města, proběhne v pondělí 24. září od 17 hodin na lounské radnici a je přístupná pro veřejnost.

Milan Rychtařík i Pavel Csonka už si vyzkoušeli role místostarostů, pro Martinu Bečvářovou to bude premiéra

Milan Rychtařík (50) a Martina Bečvářová (54) kandidovali za vítězné hnutí ANO, Pavel Csonka (57) byl na kandidátce ČSSD. Milan Rychtařík i Pavel Csonka už mají z minulosti zkušenosti s komunální i krajskou politikou, prvně jmenovaný v nynějším končícím volebním období byl členem vedení Loun jako místostarosta města, druhý byl dříve rovněž místostarostou Loun, a to už v letech 2010-2012. Martina Bečvářová zatím ve vyšších funkcích na radnici nebyla, místostarostkou se stane poprvé. S prací v zastupitelstvu ale zkušenosti má a byla také členkou rady města. Podle zpráv z povolebních vyjednávání by měla zůstat tzv. neuvolněnou místostarostkou, což znamená, že ve vedení a správě města bude pracovat jen na „částečný úvazek“ se sníženou odměnou a jinak zůstává ve svém původním zaměstnání (z něj je tedy tzv. neuvolněná). Martina Bečvářová posledních osmnáct let pracuje v různých místech a pozicích pro Úřad práce ČR, působila např. v pobočkách v Lounech, Žatci či Teplicích.

Současný starosta Pavel Janda bude nyní jen řadový zastupitel

Hnutí ANO, které vyhrálo komunální volby v Lounech se ziskem 24,63 % hlasů, sestavilo „koalici“ s SPD, ČSSD a SNK Lounští patrioti. V zastupitelstvu mají tato uskupení dohromady 15 mandátů, což je nejtěsnější možná nadpoloviční většina jen o jediný hlas (zastupitelstvo v Lounech má 29 členů). Proti nim jako „opozice“ budou stát zastupitelé za ODS, SNK Pro lepší Louny a dalších dvou subjektů, kteří „dali dohromady“ jen čtrnáct hlasů. Za sdružení Pro lepší Louny, které v komunálních volbách skončilo druhé s 16,39 % hlasů, kandidoval i nynější starosta Pavel Janda (37). Jeho sdružení se ale nedohodlo s vítězem voleb na spolupráci a starosta tedy nyní po čtyřech letech opustí místo ve vedení města. Zůstane prozatím jen řadovým členem zastupitelstva a bude se věnovat původní profesi advokáta, uvedl končící starosta.

Pavel Csonka se do vedení města vrátí po deseti letech

„Postupně jsme jako vítězové voleb jednali se všemi subjekty, jejichž zástupci získali zastupitelské mandáty, a diskutovali jsme o různých variantách koalic a rozvoji města v příštích čtyřech letech. Nakonec jsme podepsali memorandum o povolební spolupráci mezi ANO, ČSSD, SNK Lounští patrioti a SPD. Věřím, že se nám podaří dobře pracovat při spravování města ve prospěch jeho obyvatel,“ uvedl Milan Rychtařík, kandidát na starostu a lídr hnutí ANO. Velkou radost z dohody a z důvěry svých partnerů vyjádřila ve svém prohlášení především ČSSD, která zformulovala obsáhlý a nevšední text plný patosu a vzletných oslavných vět. „Po třiceti letech přichází do Loun zásadní změna. Změna, která město posune a občané ji pocítí v dobrém. Nabídka vítěze letošních voleb byla velmi korektní, my jsme ji přijali. Přinášíme zkušenost, nadhled, čestnost, poctivost, pracovitost a ctění demokratických hodnot,“ napsal na sociální síti Pavel Csonka za ČSSD Louny, který by se měl po deseti letech nyní znovu stát místostarostou města.

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vyhrálo hnutí ANO, nejvíc hlasů dostal místostarosta Milan Rychtařík, který vedl jeho kandidátku

ČTĚTE TAKÉ: Budeme chtít funkci starosty, potvrdilo vítězné hnutí ANO v Lounech. Kandidátem by měl být Milan Rychtařík

ČTĚTE TAKÉ: Ustavující schůze s volbou starosty v Lounech proběhne 24. října. Politikové už dva týdny jednají, ale výsledek pořád ještě není jasný

(na snímcích: podpis memoranda o spolupráci při vedení města, k němuž se zástupci nové koalice sešli tento týden v salonku restaurace Nový svět v Lounech. Dole jsou Milan Rychtařík, horký kandidát na nového starostu Loun, a dále Martina Bečvářová a Pavel Csonka, kteří by se měli stát podle dohod novými místostarosty. Foto ANO Louny, město Louny a ČSSD Louny)