Ustavující schůze s volbou starosty v Lounech by měla být 24. října. Politikové už dva týdny jednají, ale výsledek pořád ještě není jasný

Louny – Ustavující schůze nedávno zvoleného nového zastupitelstva města v Lounech by měla proběhnout v pondělí 24. října od 16.30 hodin ve velkém zasedacím sále na radnici v Lounech. Na dotaz naší redakce to uvedl starosta Loun Pavel Janda. Schůze bude přístupná pro veřejnost, což vyplývá ze zákona o obcích, a zastupitelé na ní budou volit nového starostu, nového jednoho či více místostarostů a nové členy rady města.

První dva týdny po volbách dohodu nepřinesly

Od zveřejnění výsledků komunálních voleb uplynuly dva týdny a přibližně stejnou dobu mají představitelé politických subjektů, zastoupených v zastupitelstvu, i teď ještě před sebou na to, aby se pokusili dohodnout na obsazení míst ve vedení města a na spolupráci při řízení Loun a jejich rozvoji tak, aby návrhy měly většinovou podporu v zastupitelstvu. Za první polovinu „vymezené doby“ však jednání mezi politiky v Lounech příliš nepokročila, sdělil v sobotu (8. 10.) na dotaz naší redakce Pavel Janda.

Zastupitelstvo má 29 členů, hledá se shoda se skupinou nad 15 hlasů

„Zástupci politických stran a sdružení se sešli mezi sebou od komunálních voleb v různých kombinacích již několikrát. Jednalo se o více variantách možných povolebních uspořádání, zatím se však neshodli na výsledku, který by vyhovoval všem osloveným v dané variantě. Jednání budou pokračovat, všechno je otevřené, možností je stále několik,“ informoval Pavel Janda. Zástupci jeho koalice Pro lepší Louny v pátek večer vydali prohlášení, které uvádí, že v dalším postupu chtějí spolupracovat se zastupiteli za ODS, čímž by „dali dohromady“ devět zastupitelů. V sobotu dopoledne se k nim dalším následným prohlášením ještě přidalo sdružení Louny společně, takže by tato skupina měla k dispozici již celkem 11 hlasů. Lounské zastupitelstvo má jako celek 29 členů a k dosažení minimální většiny, tak aby návrhy mohly projít, je potřeba mít alespoň patnáct hlasů.

Vítězem voleb bylo ANO, druhé bylo uskupení Pro lepší Louny

Komunální volby v Lounech vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,63 % hlasů a osmi mandátů v zastupitelstvu, druhá v pořadí byla koalice Pro lepší Louny s 16,39 % hlasů a pěti místy v zastupitelstvu. Kandidátku ANO vedl Milan Rychtařík, současný místostarosta Loun, který od voličů obdržel 1595 preferenčních hlasů. Starosta Pavel Janda byl lídrem uskupení Pro lepší Louny a dostal od lidí 1189 preferenčních hlasů. Právě mezi těmito dvěma muži by se velmi pravděpodobně mělo rozhodnout, kdo se stane novým starostou Loun pro příští čtyři roky. Hnutí ANO po vítězství ve volbách avizovalo, že bude požadovat prosazení svého kandidáta do funkce starosty. Starosta Loun Pavel Janda v prvních reakcích také uvedl, že ve funkci by rád pokračoval, ale že si uvědomuje, že jednání budou složitá.

(ilustrační snímek nahoře: radnice v Lounech. Foto Městský úřad Louny)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vyhrálo hnutí ANO, nejvíc hlasů dostal místostarosta Milan Rychtařík, který vedl jeho kandidátku

ČTĚTE TAKÉ: Budeme chtít funkci starosty, potvrdilo vítězné hnutí ANO v Lounech. Kandidátem by měl být Milan Rychtařík

ČTĚTE TAKÉ: Chtěli bychom pozici starosty a co nejširší spolupráci a stabilitu, uvádí Milan Rychtařík za vítězné hnutí ANO. Schůze s volbou starosty bude ke konci října