V Lounech zemřel pan František Černý, nejstarší občan města. Bylo mu skoro 101 let. Děkuji, že jsme se v životě potkali, vzpomíná přítel a soused

Louny – V Lounech den před dušičkami zemřel pan František Černý. Byl to nejstarší obyvatel města a dožil se krásného a úctyhodného věku: odešel jen dva týdny před nedožitými 101. narozeninami.

Většinu života prožil v Doníně

O úmrtí dědečka informovala jeho vnučka Jana Černá, která pracuje jako ředitelka Domova pro seniory v Lounech. „Dědeček se narodil poblíž Nového Strašecí, ale většinu svého života prožil v Doníně. Jeho životní optimismus byl k neuvěření, užíval si každého dne plnými doušky,“ zavzpomínala na dědečka Jana Černá.

Soustrast nebo své vzpomínky vyjádřily skoro dvě stovky lidí

Lidé, kteří pana Černého znali, měli svého vitálního spoluobčana, jubilanta a kamaráda rádi. Po oznámení smutné zprávy více než stovka lidí vyjádřila soustrast nebo zavzpomínala na chvilky prožité se zesnulým přítelem v komentářích na sociálních sítích. „Pan Černý bude v mých vzpomínkách stále plný optimismu a humoru a mnoha krásných historek, které mi vyprávěl a na které se nezapomíná,“ uvedl například Radovan Šabata, který v minulosti šest let vedl město Louny jako starosta. „Pane sousede z Donína a příteli z Loun, přeji vám úžasné přijetí do nebeských bran. Všem tam ukažte, že váš optimismus je všude. Děkuji vám za to, že jsme se v životě potkali, a byl bych šťastný, kdyby si všichni lidé vzali příklad z vašeho života,“ napsal Jaroslav Hejda z Loun, soused a přítel zesnulého pána. Soustrast rodině vyjádřil také současný starosta Loun Pavel Janda.

Sto let se loni slavilo jen v komorním duchu, řádil koronavirus

František Černý se narodil 15. listopadu 1920. Loni završil krásné stoleté jubileum, ale původně plánovaná velká oslava nemohla proběhnout, protože tehdy vrcholila podzimní vlna koronaviru a v zemi panovala řada bezpečnostních opatření, spojených se zákazem shromažďování. Menší oslava v komorním duchu a v kruhu rodiny však přece jen proběhla. „Dědeček se vyučil pekařem, potom dlouhé roky pracoval v lounských dílnách. Rád choval holuby a králíky,“ uvedla už loni při dědečkově jubileu Jana Černá. Poslední roky svého života prožil pan Černý v lounském domově pro seniory.

V ČR nyní žije kolem 700 lidí ve věku nad sto let

V České republice v současnosti žije přibližně 700 lidí, kterým je 100 nebo více let, uvedla ČTK letos na konci září. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení žilo letos v červnu v ČR 713 obyvatel ve věku nad sto let. Bylo to 603 žen a 110 mužů, doplnila ČTK. A kdo v ČR v novodobé historii dosáhl úplně nejvyššího věku? Podle Wikipedie se nejvyššího věku v naší zemi dožila Marie Míková, která se narodila v jihočeském kraji poblíž Tábora a své dny dožila v Rakousku ve Vídni. Zemřela v roce 1994 a bylo jí 112 let a 178 dní. Na její rekord v současnosti „útočí“ Anna Černohorská, která má i podobný životní příběh, alespoň z hlediska zeměpisného pohybu. Narodila se 13. září 1909 v Malešově u Litoměřic, v současnosti žije v Německu, ale nepříliš daleko od českých hranic – v Budyšíně (Bautzenu). Tato vitální paní stále žije a je jí už 112 let a 50 dní, a tak není vyloučeno, že by mohla zaznamenaný nejvyšší věk ještě posunout.

ČTĚTE TAKÉ: Je to náročné i pro mě, někdy se zalezu někam vybrečet, říká Milena Liptáková. Na Lounsku odříkala už tisícovku smutečních proslovů

ČTĚTE TAKÉ: Vánoce voní vanilkou. Děti nezapomněly na seniory, kteří stráví svátky v lounské nemocnici

ČTĚTE TAKÉ: Škola v Ročově oslavila 125 let. Dětí nemá mnoho, ale vždy dokázala udržet provoz

(na snímcích: František Černý, nejstarší obyvatel Loun. Foto archiv rodiny)