Domov pro seniory v Lounech po řadě měsíců znovu vyhlásil zákaz návštěv. U dětí ve školách brzy opět začne testování

Louny – V Domově pro seniory v Lounech jsou po deseti měsících opět zakázány návštěvy. Důvodem je zvyšující se výskyt viru Covid-19 mezi klienty i pracovníky. Zákaz návštěv platí ode dneška (2.11.) a potrvá nejméně dva týdny. Situace kolem Covid-19 se v posledních dnech zhoršila v celém okrese Louny, náš region patří k nejvíce zasaženým v rámci Ústeckého kraje.

Pozitivní test měli nyní již čtyři obyvatelé domova a tři pracovníci

„Minulý týden začala nákaza u dvou pracovníků domova – ti měli pozitivní výsledek testu jako první. Později k nim přibyl ještě jeden a také jeden klient. V současnosti mají pozitivní test už čtyři klienti domova, a proto vedení domova ve spolupráci s hygieniky rozhodlo vyhlásit zákaz návštěv,“ popsal na dotaz naší redakce Michal Ovšonka, vedoucí úseku vnitřní správy Městského úřadu Louny.

Klienti mohou vycházet mimo areál domova, pokud dodrží platná opatření

Zákaz návštěv potvrdila i Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory U pramene Louny. „Zákaz potrvá dva týdny. Cílem je snížit na minimum pohyb cizích osob po budově. Aktivity pro klienty v domově seniorů jinak probíhají beze změny. Klienti mohou i vycházet mimo areál domova, musí ale dodržovat všechna platná bezpečnostní opatření. Příbuzní jim také mohou nosit na recepci balíčky, tato služba je povolena,“ informovala ředitelka.

Minulý rok v domově pomáhali vojáci

Domov seniorů v Lounech se potýkal s největší koronavirovou krizí od loňského listopadu do letošního ledna, v té době byly řadu týdnů nepřetržitě zakázány návštěvy, a to i během vánočních svátků a nového roku. V listopadu přijeli do domova pomáhat vojáci z Armády ČR z posádky v Jindřichově Hradci, protože mnoho pracovníků domova bylo tehdy s nákazou v karanténě a o seniory by jinak nemohl skoro nikdo pečovat.

V pondělí začne testování dětí ve školách. Řada tříd je nyní v karanténě

V okrese Louny pokračuje nárůst případů Covid-19 v celém regionu, počet nových případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel se v pondělí vyhoupl na číslo 329, informoval Michal Ovšonka. Od hranice 300 případů přitom hygienici zavádějí některá bezpečnostní opatření, v současnosti to například bude testování žáků a studentů při příchodu do školních budov. Testování ve školách v okrese Louny začne v pondělí 8. listopadu. Právě ve školách v našem regionu se v posledních dnech virus nejvíce rozšířil. „Karantény platí v několika desítkách tříd, které jsou uzavřené. Karanténa se aktuálně týká hned čtrnácti škol v okrese Louny, kde jsou některé třídy mimo provoz,“ upřesnil Michal Ovšonka. V Ústeckém kraji už také byla jedna větší škola uzavřena kompletně celá – a to ZŠ v Bílině, kde je hodně nakažených mezi dětmi i pracovníky. Celkem má jen v této škole jít až o 600 lidí v karanténě.

(na snímku nahoře: senioři v Lounech vyrábějí podzimní dekorace. Běžné aktivity obyvatel v domově omezeny nejsou, ale platí zákaz návštěv. Foto: Domov pro seniory Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Okres Louny se před víkendem přehoupl nad hranici 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Ve školách by mělo začít testování

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet tříd v karanténě, školka v Chlumčanech komplet zavřená. V okrese Louny je teď nejvyšší výskyt Covid-19 v rámci celého Ústeckého kraje

ČTĚTE TAKÉ: Svátky v domovech seniorů: návštěvy budou možné jen v Podbořanech. Louny i Žatec mají karanténu