Pacienty po zesnulém doktoru Rálišovi by měl převzít nový lékař. Ještě to ale pár týdnů potrvá. Pokud lidé nemají potíže, nejlepší je vyčkat, říká starosta

Podbořany, Lubenec – Lékařskou praxi s ordinací po podbořanském doktoru MUDr. Petru Rálišovi, který v polovině září předčasně zemřel po delší těžké nemoci ve věku 55 let, by měl převzít nový lékař. Zájemci o převzetí praxe i pacientů už ve městě jsou. Celý proces ještě ale potrvá několik měsíců. MUDr. Petr Ráliš byl u lidí velmi oblíben, od roku 1994 jako praktický lékař provozoval ordinace v Podbořanech a Lubenci a pečoval o několik tisíc pacientů. Byl také členem rady města a i do této role v politice bude město výhledově hledat jeho nástupce.

Potrvá to ještě pár týdnů až měsíců

„Nového lékaře pro ordinaci v Podbořanech hledá krajský úřad podle předepsaných postupů. Podle mých informací už minimálně jeden nebo dva zájemci o provozování ordinace praktického lékaře v Podbořanech jsou a přihlásili se do výběru. Je třeba splnit všechny předepsané úřední procesy, potrvá to ještě několik týdnů nebo měsíců, potom začne nový lékař ve městě ordinovat a převzal by péči o pacienty po doktoru Rálišovi,“ uvedl na dotaz naší redakce Radek Reindl, starosta Podbořan.

Při akutních problémech pacientům pomohou jiní lékaři

Lidé ve městě se podle něj nemusí bát, že by neměli při zdravotních problémech ošetřujícího lékaře. „Koho aktuálně nic netrápí, pro toho je nejlepší vyčkat, za pár týdnů začne nový lékař či lékařka ordinovat. Pokud někoho z bývalých pacientů pana doktora Ráliše v těchto dnech postihne akutní zdravotní problém, může se obrátit na další podbořanské lékaře – i specialisty,“ vysvětlil starosta. Při případných hodně vážných akutních problémech nebo zdravotních příhodách se lze obrátit i na Zdravotnickou záchrannou službu nebo jiná tísňová telefonní čísla, tyto systémy pomoci ve městě dál běžně fungují, dodal starosta. Uvedl, že i on sám s rodinou patřili mezi pacienty zesnulého doktora Ráliše. Pokud by někdo chtěl si nechat udělat očkování, jak proti chřipce, tak proti Covidu-19, může navštívit ordinace praktických lékařů MUDr. Radima Šindeláře nebo MUDr. Marty Worschové – o tom už na začátku října informovala pacienty Marcela Rálišová, zdravotní sestra a manželka zesnulého lékaře.

Pokud někdo nechce čekat, může se sám nechat přeregistrovat

Pokud by lidé nechtěli čekat na příchod nového lékaře nebo z jakýchkoli jiných důvodů by měli zájem se už teď nechat přeregistrovat do ordinace k některému z praktických lékařů, kteří už ve městě či regionu působí, i to mohou udělat. Na změnu praktického lékaře má právo každý z pacientů v ČR, toto právo podle současných předpisů může uplatnit maximálně jednou za tři měsíce. „Zdravotní dokumentace pacientů je v současnosti uložená na odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje. Úředníci ji následně pošlou nebo jinak předají buď novému lékaři, kterého si pacient sám vybral, anebo lékaři, který převezme celou praxi po doktoru Rálišovi,“ vyplývá z informací, které zveřejnila ordinace zesnulého lékaře. Krajský úřad převzal dokumentaci pacientů v polovině října.

Zastupitelé uctí památku kolegy a kamaráda minutou ticha

MUDr. Petr Ráliš řadu let působil také v komunální politice a byl dlouholetým zastupitelem i členem rady města Podbořan. Zastupitelé se s ním rozloučí na nejbližší schůzi 8. prosince – vzdají hold jeho práci pro město i pro občany a uctí jeho památku minutou ticha. „Chceme se s ním ještě jednou důstojně rozloučit, připravit krátkou pietní vzpomínku na kolegu a kamaráda,“ potvrdil Radek Reindl. Kdo bude novým členem rady města, to ještě radnice a politikové neřešili. „Volba nového radního možná ani neproběhne teď v prosinci, nezdá se mi, že by na to byla vhodná chvíle hned po uvedených pietních okamžicích. Možná to odložíme až na nějakou z dalších schůzí někdy po novém roce,“ uvedl starosta. Nový radní by měl potom vzejít ze sdružení Podbořanští patrioti, za nějž byl zvolen i zesnulý lékař a zastupitel.

ČTĚTE TAKÉ: Smutná zpráva: zemřel Petr Ráliš. Oblíbený lékař a člen rady města Podbořan

ČTĚTE TAKÉ: Podbořanské očkovací centrum za pár dní končí. Od dubna v něm dostalo vakcínu přes 13 tisíc lidí

ČTĚTE TAKÉ: Je to náročné i pro mě, někdy se zalezu někam vybrečet, říká Milena Liptáková. Na Lounsku odříkala už tisícovku smutečních proslovů

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)