Budeme chtít funkci starosty, potvrdilo vítězné hnutí ANO v Lounech. Kandidátem by měl být Milan Rychtařík

Louny – Milan Rychtařík z Loun, lídr vítězného hnutí ANO a dosavadní místostarosta města, potvrdil, že jeho hnutí po velkém úspěchu ve volbách bude mít zájem pro příští čtyři roky obsadit v Lounech post starosty. „Úspěšný výsledek nás předurčuje ke skládání koalice na radnici v Lounech, vzhledem k prvenství budeme chtít post starosty pro hnutí ANO,“ potvrdil v neděli na dotaz naší redakce Milan Rychtařík.

Dosavadní místostarosta dostal od lidí skoro 1600 hlasů

Ten v uplynulých čtyřech letech působil v Lounech jako místostarosta a z logiky věcí teď vyplývá, že jako lídr vítězného hnutí, který zároveň získal od lidí ze všech kandidátů i nově zvolených zastupitelů nejvyšší počet preferenčních hlasů, by právě on měl kandidovat na místo starosty. ANO vyhrálo v Lounech se ziskem 24,63 % hlasů a v zastupitelstvu města, které má celkem 29 míst, obsadilo osm mandátů, více než čtvrtinu. Milan Rychtařík dostal od voličů 1 595 hlasů.

Tsunami hlasů, moc děkujeme

„Výsledky jsou to úžasné, byla to skoro úplná tsunami hlasů pro ANO,“ uvedl s nadsázkou Milan Rychtařík. „Chtěl bych za celé naše sdružení moc poděkovat lidem, kteří nám dali své hlasy. Budeme se snažit jejich důvěru nezklamat a chceme vést město co nejlépe podle přání našich voličů,“ sdělil místostarosta. Potvrdil, že v nadcházejících vyjednáváních se zástupci dalších politických subjektů bude ANO požadovat, aby jako jasný vítěz voleb mělo své obsazení ve funkci starosty.

Současný starosta Pavel Janda by také rád pokračoval

Druhá v pořadí v Lounech skončila koalice Pro lepší Louny se současným starostou Pavlem Jandou, který dostal od lidí 1 189 hlasů. I on by rád pokračoval ve funkci starosty i v příštích čtyřech letech, ale uvědomuje si, že situace a pozice pro jednání teď budou pro jeho sdružení složitější. Koalice dostala 16,39 % hlasů a v zastupitelstvu obsadí pět „křesel“. „Rád bych ve funkci starosty ve vedení města pokračoval, ale až následná jednání ukážou, zda se podaří dohodnout s partnery,“ uvedl starosta v neděli na dotaz naší redakce. „Všem lidem, kteří pro nás hlasovali, moc děkuji za podporu při volbách. Možností, jak teď složit koalici, je několik. My se budeme snažit, aby výsledek povolebního vyjednávání umožnil prosadit co nejvíce z našeho programu,“ dodal Pavel Janda.

Ustavující schůze s volbou starosty proběhne během října

Po uplynulém víkendovém hlasování lidí při komunálních volbách teď bude následovat několik dní až týdnů, během nichž se zástupci zvolených politických subjektů pokusí dohodnout v zákulisí na tom, kdo by se měl stát novým starostou, místostarostou a členy rady města tak, aby tuto dohodu schválila nadpoloviční většina nového zastupitelstva a aby výsledná koalice byla pokud možno stabilní. V průběhu října se ve městech a obcích poprvé sejdou nově zvolení zastupitelé a ze svých řad vyberou nové starosty, místostarosty, u větších sídel případně i členy rady města či obce. Týká se to samozřejmě i Loun. Schůze zastupitelstva je podle zákona přístupná veřejnosti, takže volbu starosty mohou v případě zájmu sledovat i sami obyvatelé „naživo“.

(na snímku nahoře: kandidáti a nově zvolení zastupitelé za hnutí ANO slaví úspěch při volbách v Lounech. Veselili se v sobotu v podniku Bowling Nový svět v Lounech. Foto archiv hnutí)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vyhrálo hnutí ANO, nejvíc hlasů dostal místostarosta Milan Rychtařík, který vedl jeho kandidátku

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech jasně vyhrálo sdružení současného starosty. Zdeněk Pištora dostal od lidí i nejvíce hlasů ze všech kandidátů a měl by pokračovat ve funkci

ČTĚTE TAKÉ: Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, volit se bude jen jeden den