Je tady advent. Kdo chce vidět první rozsvícení vánočního stromu na náměstí, musí jít na internet

Louny, Žatec, Postoloprty – Kdo chce letos vidět slavnostní okamžiky při prvním rozsvícení vánočních stromů na náměstí, nepotřebuje k tomu zimní bundu, peníze na svařák ani teplou čepici, ale musí si hlavně s předstihem zkontrolovat své internetové připojení. Tak by se dala s trochou nadsázky popsat situace kolem nadcházejícího adventu. Tři větší města v okrese Louny rozsvítí své vánoční stromy dnes večer, podle tradice o první adventní neděli. Obyvatelé však budou moci tuto událost sledovat jen na dálku. Ve dvou městech jejich pracovníci zajistí pro zájemce přenosy po internetu, protože shromažďování je zakázáno a všechny programy na náměstích pro veřejnost jsou zrušené.

V Postoloprtech budou čtyři videopřenosy

Velmi aktivní jsou pořadatelé například v Postoloprtech: tam se chystají „pustit do světa“ videopřenosy hned čtyři. „Letos v předvánočním čase nebudou povolené žádné veřejné radovánky, a tak jsme se rozhodli připravit pro obyvatele a přátele našeho města a okolí alespoň čtyři videozajímavosti, abychom to zkusili aspoň částečně nahradit. Budeme je publikovat na webu města a sociálních sítích vždy o adventní neděli, každou neděli jeden videopříspěvek,“ vysvětlil Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprt.

Diváci mohou vyhrát i dárkový koš

Dnes večer tak zájemci mohou vidět rozsvícení postoloprtského vánočního stromu s přáním starosty a zpěvem koled. O dalších adventních nedělích se diváci mohou těšit na povídání s děkanem kostela a kulturními pracovníky o vánočních tradicích a o „rekordmanovi“, kterým je živě rostoucí postoloprtský vánoční strom. Připravena bude také pohádka v podání divadelníků a panoramatický obraz s umělecky nasnímaným vánočním stromem a „mluvícími“ ozdobami. A kdo rád soutěží, ten se může těšit dvojnásob, protože pracovníci kulturního zařízení připravují do jednoho z příspěvků i soutěž o dárkový koš.

V Žatci připravili program s názvem Advent distančně

Podobné s videopřenosem to dnes bude v Žatci. „Před 18. hodinou se rozsvítí strom na náměstí Svobody. Pěkný advent a hodně zdraví popřeje starostka města, krátce zahrají Žatečtí trubači. Průběh akce je letos neobvyklý, musíme dodržet všechna vládní a hygienická opatření. Akci jsme nazvali Advent v Žatci distančně,“ popsala Simona Schellová z týmu pořadatelů ze žatecké radnice. Událost budou pracovníci města pro všechny zájemce živě přenášet na sociální sítě.

V některých městech pořadatelé rozsvěcují stromy v tichosti

V některých českých městech, například i v Praze, vánoční stromy rozsvítili v tichosti a „v utajení“, bez předem zveřejněného termínu, aby lidé neměli snahu se na místě shromažďovat. Vánoční strom takto svítí už od sobotního podvečera (28.11.) v Podbořanech. V Lounech na náměstí bude rozsvícen dnes večer, ale žádný program pro veřejnost ani případný přenos na internet se k tomu nechystá.

(Snímek nahoře: vánoční strom v Postoloprtech, foto Pavel Panenka)

ČTĚTE TAKÉ: Předvánoční trhy a programy na náměstích se ruší. Rozsvěcování stromů bude v tichosti