V Peruci začnou opravy v knihovně. Její vedoucí dostala ocenění a je mezi nejlepšími knihovníky v Ústeckém kraji

Peruc – V Peruci se připravuje rekonstrukce knihovny, týkat se bude hlavně renovace celého sociálního zařízení. Práce začnou v průběhu října, městys Peruc už vybral dodavatelskou firmu pro potřebné stavební práce a schválil k podpisu smlouvu s finální cenou za opravu. Za rekonstrukci městečko zaplatí přibližně 700 tisíc korun včetně DPH.

Práce mají skončit do závěru letošního roku

O zakázku se ucházelo pět firem, dvě z Prahy a tři z blízkých okolních regionů. Společnost JK Stav z Chomutova nabídla nejnižší cenu v uvedené výši a rada městyse si ji v závěru září vybrala k opravám v knihovně. Smlouva byla podepsána během října. Práce začnou rovněž ještě v průběhu října a skončit mají nejpozději do konce letošního roku.

Ocenění knihovníci roku: Lenka Uhrová z Peruce i Ondřej Kunc z Loun

Obecní knihovna v Peruci je pro čtenáře otevřena tři dny v týdnu, ve svém fondu má více než patnáct tisíc dokumentů, především knih a časopisů. Pro návštěvníky a obyvatele městečka kromě nabídky knížek připravuje během roku i řadu dalších aktivit, v posledních dnech to byla například drakiáda pro děti na sousedním fotbalovém hřišti. Činnost perucké knihovnice Lenky Uhrové ocenili i její „nadřízení“ v knihovnické komunitě a branži pro celý Ústecký kraj, a tak na začátku října obdržela uznání a pochvalu za druhé místo v odborné anketě Knihovník Ústeckého kraje za rok 2022. Předávání cen proběhlo na začátku října v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem a další z cen, tentokrát v kategorii mužů – knihovníků, si odvezl také Ondřej Kunc, dlouholetý knihovník a jeden z vedoucích pracovníků Městské knihovny Louny.

Nová menší knihovna od konce srpna slouží lidem i v Hřivčicích

Knihovna v Peruci metodicky pomáhá i s provozem menší knihovny v nedalekých Hřivčicích, která byla nově otevřena na konci srpna. V okrese Louny jsou celkem přibližně čtyři desítky knihoven v menších městečkách a obcích, s jejichž provozem, zásobováním knihami i třeba školením pracovníků pomáhá Městská knihovna Louny, další asi tři desítky menších knihoven spadají pod působnost Městské knihovny Žatec. Obě tyto knihovny jsou tzv. pověřené výkonem regionálních funkcí. V Ústeckém kraji je těchto „pověřených“ knihoven osm.

(ilustrační snímek nahoře: knihovna v Peruci – dětské oddělení. Foto Lenka Uhrová)

ČTĚTE TAKÉ: V Kryrech a Peruci nastoupí od října noví starostové. Změna tam byla jistá již před komunálními volbami

ČTĚTE TAKÉ: Čarodějka Hanka vypráví lidem zajímavosti v zámeckém parku v Peruci

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Štěpán z peruckých lesů několikrát vyloupil zámek v Pátku. Roztrhali ho v ohni a zlámali mu kosti