Týden s „íčky“. Kdo přijde v sobotu do infocentra v Žatci, dostane dárek a něco chmelového na zub

Louny, Žatec, ČR – Co dělat v sobotu (29.10.), takový obyčejný víkendový den po pátečním státním svátku? Kdo nikam daleko neodjíždí a plánuje jen tak se „pocourat“ po městě třeba při odpolední procházce mezi památkami, může v Žatci zajít do Turistického informačního centra, tzv. „íčka“, na náměstí Svobody hned vedle známé chmelničky. Centrum se právě tento den připojí k celostátní akci s názvem Týden turistických informačních center a pro každého návštěvníka bude mít připravený malý dárek, stejně tak i možnost ochutnávky produktů z chmele nebo zapojení dětí do soutěží a her. To se samozřejmě týká i lidí, kteří do Žatce přijedou na návštěvu třeba jako turisté z větší dálky.

Zapojily se dvě stovky center v ČR

Akce probíhá celý tento týden, v celé ČR se do ní zapojily více než dvě stovky turistických informačních center (TIC) v mnoha městech a obcích. Z našeho okresu se připojila „íčka“ v Lounech i v Žatci. V Lounech „den s dárečky“ už proběhl ve středu 26. 10., v Žatci ho pracovníci TIC nasměrovali na sobotu. „Otevřeno budeme mít od 10 do 16 hodin, těšíme se na všechny návštěvníky. Přijďte na ochutnávku chmelových produktů i pro malé dárky,“ vzkázali pracovníci „íčka“ v Žatci.

Světový den pro rozvoj informací

Týden TIC pořádá Asociace turistických informačních center ČR. Akce navazuje na Světový den pro rozvoj informací, který připadá na 24. říjen, uvádějí pořadatelé. Letos tento „týden TIC“ probíhá teprve ve čtvrtém ročníku a přihlásilo se k němu 201 českých a moravských infocenter. Jednotlivá infocentra mají volnost ve výběru, jaký den během týdne akci pro své návštěvníky uspořádají i jaké dárky nebo jiné doplňky pro ně připraví.

V ČR je celkem už kolem pěti stovek „íček“

Aktuálně je v celé ČR kolem pěti stovek turistických informačních center, což jsou zařízení, která mají podporovat rozvoj cestovního ruchu v regionech, především samotných městech a obcích, kde sama působí. „V ČR nyní působí 494 certifikovaných TIC a z nich 380 jsou zapojena jako členové naší asociace. V roce 2021 navštívilo tato centra podle našich údajů více než 6,1 milionu návštěvníků. Návštěvnost přitom byla ovlivněna opatřeními proti šíření epidemie Covid-19, kvůli nimž část roku musela zůstat centra uzavřená. Pro srovnání v roce 2019, ještě před epidemií, bylo návštěvníků přes 10 milionů,“ informoval Jan Matouš, ředitel sekretariátu uvedené asociace, v článku pro jeden z odborných portálů o turistice už letos v lednu. V okrese Louny jsou TIC tradičně v Lounech, Žatci a Postoloprtech, letos v létě rozjelo činnost stálé „íčko“ také v Podbořanech.

ČTĚTE TAKÉ: Je libo chmelovou pralinku? V Žatci jen tento měsíc už prodali čtyřicet krabic

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

(na snímcích: děti na návštěvě v jednom z infocenter při týdnu TIC v roce 2021. Dole je turistické „íčko“ v Žatci, v domě s podloubím na náměstí Svobody. Foto Asociace TIC ČR a město Žatec)