Adventní trhy jsou povolené, na sobotu se chystají třeba v Postoloprtech. Ale pozor – nesmí se pít svařák

Postoloprty, Žatec, Louny – O prvním adventním víkendu byly veškeré předvánoční trhy zcela zakázané, o týden později bylo možné je uspořádat, ale jen v menším měřítku a s určitými bezpečnostními opatřeními. Tento víkend trhy sice také budou moci proběhnout, avšak návštěvníci si budou muset odpustit jeden z jejich hlavních symbolů: pití teplého a voňavého svařáku z kelímku či hrnku rovnou na ulici. Prodej alkoholu na tržištích a jeho pití na veřejnosti totiž nově zakázala vláda, opatření platí od středy 9. prosince.

Svařák možný nebude, potvrzuje ředitel

Nejnověji se to dotkne například adventních trhů, které se chystají na náměstí v Postoloprtech na sobotu 12. prosince. „Ano, je to tak, prodej svařáku na našich trzích nepochybně možný nebude,“ potvrdil na dotaz naší redakce Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty. „Trhy však proběhnou, rušit je nebudeme, letos už jsme kvůli covidu museli zrušit akcí v našem městě dost a dost,“ uvedl Pavel Panenka.

Domluveno je patnáct stánků i pošťák na chůdách pro děti

V Postoloprtech na Mírovém náměstí je domluvená účast patnácti stánků, nabízet budou řemeslné výrobky, předvánoční zboží, historické a dekorační předměty a další výrobky. Prodávat budou i občerstvení, ale bez alkoholu. „Hrát bude vánoční hudba, po náměstí bude chodit i pošťák na chůdách, kterému děti budou moci předávat dopisy pro Ježíška,“ prozradil jednu ze zajímavostí Pavel Panenka.

Menší trhy jsou v plánu i v Žatci a Lounech – rovněž bez alkoholu

O den dříve, tedy v pátek, mají proběhnout i farmářské trhy na náměstí v Žatci a v neděli bude pokračovat další menší adventní trh v Jakoubkově ulici v Lounech. Všechny tyto akce se rovněž budou muset obejít bez svařeného vína, punče, rumu i dalších tradičních „prosincových“ nápojů s alkoholem.

Vláda tento týden zpřísnila opatření

Vláda od 3. prosince po téměř dvou měsících povolila otevřít všechny obchody, restaurace, sportoviště a další objekty pro veřejnost, ale potom se epidemiologická situace zase začala mírně zhoršovat. V pondělí 7. 12. tedy vláda opatření zase zpřísnila, mj. nařídila, že restaurace musí povinně zavřít nejpozději ve 20 hodin, vydala také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a zákaz jeho prodeje z výdejních okének, na trzích i v tržnicích.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Opatření se trochu zmírňují. Lidé v Lounech budou moci zajít na předvánoční trhy

ČTĚTE TAKÉ: Je tady advent. Kdo chce vidět první rozsvícení vánočního stromu na náměstí, musí jít na internet