Příprava k výměně mostu začne už v září. Město pronajalo pozemek, cesta v odpočinkové lokalitě bude uzavřena

Žatec – V září začnou přípravné práce, směřující k budoucí výměně konstrukce železničního mostu přes Ohři mezi Žatcem a Libočany. Náročný zásah bude stát více než 150 milionů korun. Stavební firmy od září obsadí pozemek na levém břehu řeky v oblasti pod mostem, kde vede cesta pro cyklisty, zahrádkáře a výletníky a kde jsou i nové prvky pro hraní dětí, ohniště či altánek v nedávno vybudované odpočinkové zóně u cyklostezky. Tato cesta bude řadu měsíců v uvedené lokalitě uzavřená a neprůchozí.

Správa železnic zaplatí městu za pronájem pozemku pod mostem 90 tisíc

Rada města Žatce nyní v červenci schválila podmínky pronájmu městských pozemků na břehu pod mostem. Stavební firmy tam vybudují betonovou plochu, která bude potřebná pro ukotvení strojů, uložení jednotlivých dílů konstrukce mostu, sejmutí původního mostu a postupnou montáž mostu nového. Rada města schválila pronájem pozemků o rozloze přibližně 1500 čtverečných metrů pro Správu železnic, a to od 1. září letošního roku do 31. prosince 2022. Roční cena za pronájem byla stanovena na 45 korun za metr. Celkově tak město dostane za pronájem pozemku kvůli stavbě od letošního září do konce příštího roku 90 tisíc korun.

Od září do prosince bude cesta neprůchozí, příští rok pak od července znovu

Podle předběžného harmonogramu prací, který žatecká radnice zveřejnila už v červnu, by cesta pod mostem měla být uzavřena od letošního září do prosince. Od ledna do června 2022 bude cesta průchozí, ale od července 2022 do konce příštího roku bude znovu zavřená. „Staveniště bude oplocené, v první etapě se k němu budou přivážet díly a stroje. K osazení úplně nové konstrukce mostu dojde až v závěrečné etapě, v úseku mezi červencem a prosincem příštího roku,“ upřesnil Tomáš Kassal, mediální zástupce města Žatce.

Výměna mostu bude stát 155 milionů bez DPH

Výměna mostu bude patřit k nejnáročnějším zásahům a největším investicím na železnici na Žatecku v posledních desetiletích. Zakázku provede sdružení firem SMP CZ (Stavby mostů Praha) a Firesta-Fišer rekonstrukce, stavby, uvedla už v dubnu Správa železnic. Domluvená cena je 155,2 milionu korun bez DPH. Nynější „libočanský“ most přes Ohři je dlouhý 117 metrů. Součástí výměny bude i zbourání středního nosného pilíře, který nestojí v korytě řeky, ale těsně u jejího levého břehu. Střední pilíř bude vybudován úplně nový, dva okrajové pilíře budou zesíleny a zpevněny.

ČTĚTE TAKÉ: V Libočanech se chystá velká výměna železničního mostu přes Ohři za 155 milionů korun. Práce začnou už letos

ČTĚTE TAKÉ: K altánku a houpačkám u řeky přibylo i nové ohniště. Vybudovali ho členové Ekologického centra Žatec

ČTĚTE TAKÉ: Přejezd v Lounech v Husově ulici bude bezpečnější. Nově tam přibudou závory

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

(na snímcích – současná podoba vysloužilého železničního mostu spojujícího Žatec a Libočany. Příští rok tento most z místa zmizí. Foto Libor Želinský)