Auta, kamiony, autobusy. Řidiči i cestující z D7 se budou moci protáhnout na dvou nových místech u Smolnice

Lounsko – Zastavit, protáhnout se, zajít na záchod, dát si kávu nebo jiné občerstvení a na chvíli si oddechnout při náročné dlouhé cestě. Rodiny na výletech nebo jiní cestující v osobních autech se mohou zdržet jen pár desítek minut, řidiči kamionů naopak i několik hodin při povinných pauzách, případně tam ve svých vozech i přespat. Každý motorista využije místo podle toho, jak aktuálně potřebuje nebo jak mu vyhovuje. Přesně to je smysl tzv. odpočívek rozmístěných u dálnic nebo jiných frekventovaných silničních tahů.

Krajský úřad záměr schválil

Dvě z nových odpočívek za pár let vzniknou nedaleko Loun v prostoru nad Chlumčany, poblíž dnešní odbočky na Smolnici. Budou součástí nově vystavěné dálnice D7 Praha – Slaný – Louny – Chomutov. Krajský úřad Ústeckého kraje tento týden vydal rozhodnutí o umístění stavby, což znamená, že záměr stavět odpočívky v uvedeném místě schválil. Následovat bude žádost o stavební povolení a potom vlastní stavba. Žadatelem o stavbu je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Lavičky, WC, hřiště pro batolata…

Dvě odpočívky s parkovištěm, záchody, lavičkami, stoly, klidovou zónou i malými hřišti pro batolata budou vystavěny po obou stranách dálnice. Využít je tak budou moci lidé cestující ve směru na Chomutov i na Prahu. „Na každém z obou odpočívadel budou vytvořena parkovací místa pro 26 osobních aut, 14 kamionů, čtyři autobusy, tři karavany,“ vyplývá z dokumentu krajského úřadu.

Poslední odpočívka u Slaného – a pak až do Chomutova absolutně nic

Nová odpočinková místa u Smolnice motoristé zřejmě uvítají, nejvíce asi řidiči z povolání. „Na našich dálnicích je v současnosti jen velmi málo odpočívek. Když jedete z Prahy po D7 do Chomutova, tak je jen jedna rozumně velká u Stehelčevsi a další u Slaného, a to je všechno. Potom až do Chomutova absolutně nic, ani nějaká malá odpočívka, není kde zastavit. Tenhle tristní stav je často vidět na všech nově postavených hlavních silničních tazích. Představoval bych si na tak dlouhých úsecích alespoň třeba jen nějakou malou odpočívku jen s parkováním, lavičkou a záchodem, jak to mívají v Německu, ale u nás to nemáme,“ napsal řidič Josef, šofér kamionu, v diskuzi na webu zdopravy.cz. Pokud bude v oboru pracovat ještě i za několik let, nové odpočívky u Smolnice určitě s radostí přivítá a občas využije.

Nové odpočívky u Smolnice budou přibližně za tři až čtyři roky

Odpočívadla se začnou stavět hned po vybudování nových pruhů vozovky a vzniku čtyřproudé dálnice u Chlumčan. Tento přibližně pětikilometrový úsek dálnice D7 se začíná stavět letos a hotov má být roku 2023. Stát bude kolem dvou miliard korun.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Křižovatky budou bezpečnější. Nové značky omezí rychlost u odboček na Smolnici a Stebno

ČTĚTE TAKÉ: U Smolnice vzniknou dvě nová odpočívadla s WC, lavičkami, parkovištěm. Úřady zahájily územní řízení

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem