Velké vánoční stromy začínají svítit. Malé to čeká v příštích letech, lidé na Žatecku je teď vysázeli

Žatecko – Zatímco současný víkend s první adventní nedělí je v mnoha městech a obcích ČR věnován oblíbeným slavnostem se svařákem, uvedení do sváteční nálady a prvnímu rozsvícení vánočního stromu, v osadách na levém břehu řeky Ohře před Žatcem už také s předstihem myslí i na vánoční svátky v příštích letech. V Přívlakách a také v Hořeticích lidé v průběhu listopadu vysadili dvě menší jedle, které budou v příštích sezonách, až povyrostou, sloužit jako vánoční stromy. Jedlička v Hořeticích už byla přitom ozdobena a poprvé se i rozsvítila hned tuto sobotu (26. 11.) večer.

Stromky zaplatila obec Žiželice

Výsadbu obou malých jehličnanů pomohl uspořádat Okrašlovací spolek Stroupeč, náklady na nákup sazenic a pomůcek uhradila obec Žiželice, pod jejíž správu obě osady spadají jako tzv. místní části. „Zaměstnanci obce pomáhali i se zasazením jedliček, stejně tak i někteří lidé jak z Přívlak, tak z Hořetic. Stromky jsme zasadili už na začátku listopadu. Všem moc děkujeme!“ uvedla Jaroslava Mangová, předsedkyně okrašlovacího spolku a od října i místostarostka Žiželic.

Adventní setkání proběhnou všude v okolí Žiželic

O víkendu proběhnou ve všech místních částech Žiželic i v samotné hlavní „střediskové obci“ adventní setkání, v sobotu to bude ve Stroupči, Přívlakách i Hořeticích, v neděli pak přímo v Žiželicích. Stromy se rozsvítí tradičně po setmění.

Okrašlovací spolek se stará o stromy i přírodu průběžně celý rok

Okrašlovací spolek Stroupeč se stará o zlepšování krajiny a přírody i v dalších obdobích roku, v minulých letech jeho členové a další dobrovolníci zasadili nové stromy například na břehu Ohře u Stroupče, letos v létě zase vytvořili novou naučnou stezku u skupiny památných dubů poblíž nedalekého zámečku. Pravidelně pořádají také jarní úklidy přírody v rámci akce Ukliďme Česko.

ČTĚTE TAKÉ: První tři cedule už jsou v zemi. Nová naučná stezka na Žatecku vede k mohutným krásným dubům

ČTĚTE TAKÉ: Na břehu Ohře přibylo čtyřicet nových stromků. Dalších šedesát zase vytváří alej u silnice

ČTĚTE TAKÉ: Student Sebastian z Loun a Přívlak hrál pacienta v seriálu Sestřičky Modrý kód

(na snímcích: sázení jedličky v Hořeticích /první tři snímky/, její zdobení a rozsvícení /další dva obrázky/. Poslední tři fotografie dole zachycují sázení jedle v Přívlakách. Foto Okrašlovací spolek Stroupeč)