V zámeckém parku začala oprava studánky. Památka bude znovu jako nová příští rok na jaře

Krásný Dvůr – V oblíbeném zámeckém parku v Krásném Dvoře začala v průběhu listopadu oprava Hraběcí studánky, menší památky ležící u cesty u potoka nedaleko od samotného zámku. Obnovu zahájila společnost Terrigena Art, která se na historické stavby a památky specializuje. Nově opravená studánka by měla být připravena už před novou hlavní návštěvní a turistickou sezonou od jara příštího roku.

Okrasa s osvěžením i malým schodištěm

„Studánka s vyzděným vodním rezervoárem a malým přístupovým schodištěm se dočkala své opravy a brzy bude opět sloužit k okrase parku a potěšení jeho návštěvníků. Oprava začala v listopadu a vede ji společnost Terrigena Art, která se dlouhodobě věnuje obnově památek, historických objektů a artefaktů. Už na začátku nové návštěvnické sezóny se lidé mohou těšit na krásně opravenou studánku,“ popsala Michaela Hofmanová, kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr.

Loket, Stříbro, Plzeň…

Firma Terrigena sídlí v Třemošné u Plzně, působí v ní akademičtí sochaři a restaurátoři. Pracují podle historických postupů a odborných řemeslných a uměleckořemeslných dovedností, které jsou nezbytné pro úspěšnou a kvalitní obnovu památek, historických objektů a artefaktů, uvádí sama firma na svých stránkách. V posledním roce opravovala například lapidárium v Praze, historické radnice v Lokti nebo ve Stříbře, synagogu v Plzni a velmi mnoho dalších památek.

Do parku mohou lidé chodit celý rok, do zámku jen při hlavní sezoně

Zámecký park v Krásném Dvoře má rozlohu téměř 100 hektarů, patří mezi největší v ČR. Založen byl v letech 1783 – 1793, má za sebou tedy historii už skoro 250 let. V parku je více než 100 druhů dřevin, vzácní brouci, stejně tak i ptáci a další živočichové. Území bylo v roce 2012 vyhlášeno přírodní památkou se statutem ochrany. V parku jsou i desítky drobných i větších staveb s významnou historickou i architektonickou a kulturní hodnotu, k nejznámějším kromě samotného zámku patří hlavně Novogotický templ. Park je pro návštěvníky k procházkám či menším výletům přístupný celoročně, zámek jen během klasické turistické sezony.

ČTĚTE TAKÉ: Medvěd z Krásného Dvora se dostal do filmu. Půjde o dobrodružný historický příběh z dánských dějin

ČTĚTE TAKÉ: Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

(na snímcích: studánka v zámeckém parku v Krásném Dvoře. Foto Státní zámek Krásný Dvůr)