Z Křivoklátska má být národní park. Lidé v regionu se však bouří, senátor se zapojil do schůzek a snaží se najít dohodu

Křivoklátsko, ČR – Křivoklátsko, oblíbená oblast s pěknou přírodou a krajinou ležící jen kousek od Lounska a Žatecka a často využívaná k výletům, má být vyhlášeno národním parkem. Záměr se připravuje už zhruba deset let a teď spěje do finále – ministerstvo životního prostředí ho na podzim zveřejnilo na své „úřední desce“ a nyní běží do konce roku lhůta pro podávání připomínek pro obce, subjekty působící v regionu a další veřejnost. Zároveň má ovšem tento plán i celou řadu odpůrců. Proti se staví představitelé většiny obcí z regionu a existuje také petice proti zřízení národního parku, která má už více než deset tisíc podpisů.

Třicet obcí chce založit společný svazek

Starostové a další představitelé obcí z Rakovnicka, Berounska, ale také Plzeňska proti záměru zřídit národní park v jejich regionech opakovaně protestují, argumentují mimo jiné i tím, že území Křivoklátska už v současné době má řadu let statut chráněné krajinné oblasti (CHKO – platí od roku 1978, pozn. red.) a že tato úprava pro ochranu přírody je tam zcela dostatečná. Zhruba tři desítky obcí nyní v listopadu se shodly na tom, že chtějí založit společný Svazek obcí Křivoklátska, který by vystupoval jako určitá protiváha a zároveň partner pro jednání s ministerstvem při úvahách o národním parku.

Debaty trvají už řady měsíců

Bouřlivé debaty v regionu Křivoklátska trvají už několik měsíců, obce a řada tamních lidí se staví k záměru na národní park spíš odmítavě. V listopadu se do dvou jednání zapojil i Ivo Trešl, senátor za okresy Louny a Rakovník. „Na první schůzku mě pozvala Iveta Kohoutová, starostka Karlovy Vsi, která spolu s dalšími starosty aktivně vystupuje proti záměru vyhlásit národní park. Další schůzku zhruba po dvou týdnech jsem inicioval já, zúčastnili se jí kromě starostů také moji další dva kolegové ze Senátu, předsedkyně výboru Poslanecké sněmovny pro životní prostředí Jana Krutáková, zástupce petičního výboru občanské petice proti zřízení národního parku a další hosté,“ popsal senátor Ivo Trešl.

Odklon od klidné a málo dotčené venkovské krajiny

Starostové a lidé z regionu Křivoklátska v četných diskuzích i třeba na internetu argumentují například tím, že po vyhlášení národního parku se změní charakter hospodaření v lesích v regionu, omezí se možnosti pro pohyb v lesích a krajině, zároveň stoupne příliv turistů na jiných některých exponovaných místech v národním parku, což postupně povede k poškozování přírody a úpravám krajiny směrem ke komerčnímu volnočasovému využívání a nenávratnému odklonu od současné málo dotčené a klidné venkovské krajiny, tak jak to v minulých desetiletích postihlo například Krkonoše nebo Jizerské hory.

Chystají se dvě debaty v parlamentu

„Naprosto chápu všechny obavy a argumenty lidí z regionu, těch důvodů je mnohem více. V záležitosti je potřeba dosáhnout rozumné dohody a kompromisu, je nutné stále se setkávat a hledat řešení, a nakonec najít a zvolit nejlepší možnost pro všechny. Věřím, že se to podaří a rozumný kompromis najdeme,“ uvedl senátor Ivo Trešl. Podle něj k tématu v nejbližších týdnech proběhne diskuze s veřejností a zástupci samospráv v obou komorách Parlamentu ČR. „Bude to kulatý stůl v Poslanecké sněmovně a také veřejné slyšení na půdě Senátu,“ upřesnil Ivo Trešl.

Ministerstvo zatím stále trvá na národním parku

V ČR je v současné době vyhlášeno 26 CHKO a čtyři národní parky. Podle starostů z regionu je současná ochrana přírody na Křivoklátsku formou CHKO zcela dostatečná a není důvod tuto formu měnit. Ministerstvo životního prostředí ovšem stále trvá na vyhlášení národního parku – tento záměr na úřadě a ve vládě vznikl už přibližně v roce 2010. „Jsem připravena jednat se všemi starosty a lidmi z regionů. Věřím, že se nakonec podaří sladit cíle ochrany přírody i se zájmy místních obyvatel a národní park bude vyhlášen,“ uvedla podle ČTK současná ministryně životního prostředí Anna Hubáčková v dopise, který letos v září rozeslala starostům.

(na snímku nahoře: Ivo Trešl druhý zleva na schůzce k problematice Křivoklátska. Foto archiv senátora)

ČTĚTE TAKÉ: Stavba dálnice v Postoloprtech začne nejdříve v roce 2025, napsal ministr dopravy v reakci na dotazy senátora

ČTĚTE TAKÉ: S energiemi je situace teď horší, než se zdá, naopak s epidemií to už bude snad lepší, říká lékař a senátor Ivo Trešl

ČTĚTE TAKÉ: Lidé vzpomínali na památku Jana Husa na hradě Krakovci. Autobus přivezl účastníky i z Loun, Žatce a Podbořan

ČTĚTE TAKÉ: Majestátní kaple ukrytá v lesích. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník