Lidé vzpomínali na památku Jana Husa na hradě Krakovci. Autobus přivezl účastníky i z Loun, Žatce a Podbořan

Lounsko, Peruc, Rakovnicko – Asi dvě desítky lidí vyjely v úterý (5. 7.) o státním svátku z Lounska, Žatecka a Podbořanska na hrad Krakovec poblíž Rakovníka. Účastníci připomněli a uctili památku mistra Jana Husa, statečného muže českých a evropských dějin, který na tomto hradě pobýval po svém vyhoštění z Prahy, než se odebral vysvětlovat své názory na koncil do Kostnice.

Autobus posbíral účastníky na čtyřech zastávkách

Slavnostní bohoslužbu k uctění památky mistra Jana Husa pořádala Církev československá husitská a obřad na nádvoří hradu vedl David Tonzar, pražský biskup této církve. Cestu pro zájemce z našeho regionu připravil Husův sbor v Peruci, který vypravil autobus, jenž posbíral účastníky na zastávkách v Podbořanech, Žatci, Lounech i domovské Peruci. Několik členů husitské církve v rámci obřadu také prošlo aktem kněžského svěcení a kazatel Ivo Kraus, působící už řadu let v Peruci a také v Podbořanech, obdržel jáhenské svěcení. „Je to pro mě velká pocta, velmi si toho vážím,“ uvedl Bc. Ing. Ivo Kraus, který kromě působení v husitské církvi se mnoho let angažuje také v oblasti náhradní rodinné péče a sociálně právní ochrany dětí.

Jan Hus, velmi statečná osobnost

Jan Hus je jedna z nejznámějších a nejstatečnějších osobností českých dějin. Upálen byl 6. července 1415 v Kostnici, městě na území dnešního Německa. Kdyby odvolal své názory, kritizující situaci v tehdejší společnosti, mohl si zachránit život. Avšak on to neudělal, protože byl přesvědčen o tom, že jeho myšlenky jsou správné, a za svou víru byl ochoten i zemřít.

Socha mistra Jana je v Praze u orloje, ale i na náměstí v Lounech

Církev československá husitská vznikla v roce 1920, kdy se odštěpila od římskokatolické církve. Hlásí se k ní přibližně čtyřicet tisíc věřících v ČR a na Slovensku. Postava Jana Husa a jeho neobvykle statečný boj za pravdu a správnost věcí i navzdory vidině blížící se kruté smrti má v českých dějinách a kultuře významné a pevné místo a dlouhou tradici, trvající po staletí. Prakticky v každém českém či moravském městě je Husova ulice, mistr Jan má velký pomník se sochou nejen na Staroměstském náměstí v Praze, ale také třeba na náměstí v Lounech. V Podbořanech je jménem Jana Husa pojmenována jedna ze základních škol.

ČTĚTE TAKÉ: Statečný muž Jan Hus: na hrad Krakovec, kde kázal, vyjeli uctít jeho památku i lidé z Lounska

ČTĚTE TAKÉ: Město pomůže k opravě žlutého kostela v Podbořanech. Pro památku věnuje 2,5 milionu

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výlet: Majestátní kaple ukrytá v lesích Džbánu. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník

(na snímcích: bohoslužba na hradě Krakovci, účastníci, kteří přijeli z Lounska, Žatecka a Podbořanska, a dole pohled na hrad ze severní a z jižní strany. Foto Husův sbor Peruc /5/ a Libor Želinský /1/.)