Pozor na náměstích, vánoční stromy občas padají. Své zkušenosti mají Žatec, Kryry i Vroutek. Případů v ČR je celá řada

Žatecko, Podbořansko, ČR – Letošní prosinec ještě ani nestihl začít a ve Slaném, městě jen malý kousek od Loun, už mohli rovnou vyhodit vysoký vánoční smrk, který si krátce před adventem přivezli na náměstí. Nazdobený symbol Vánoc se totiž v úterý 30. listopadu zřítil. Příčinou byl silný vítr a možná i skrytá vada v kmeni stromu. Naštěstí bylo úterý dopoledne, všední den, většina lidí v práci a dětí ve školách, takže v bezprostředním okolí stromu při pádu nikdo nebyl. Událost se tak obešla bez zranění, přesunula se jen do kategorie „kuriozit“ a hned o dalším víkendu už měli obyvatelé Slaného na náměstí upevněný strom nový.

Za poslední roky spadlo několik desítek jehličnanů

Pády vánočních stromů na náměstích přitom ale v ČR nejsou zdaleka tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Jen za posledních pět let se odehrálo několik desítek těchto událostí. „Osobní zkušenosti“ s nimi mají i lidé v našem regionu: například v Žatci, Vroutku nebo Kryrech.

V Kryrech se strom zřítil ve dvě hodiny v noci

Tak třeba v Kryrech, pokud by chtěli, letos „mohli oslavit“ deset let od pádu stromu na tamním náměstí. Stříbrný smrk sletěl k zemi brzy ráno 8. prosince 2011. „Stalo se to naštěstí v noci, kolem druhé hodiny ráno. Nikdo tedy nebyl zraněn, na náměstí se v té době žádný člověk nevyskytoval,“ vzpomínal pamětník tehdejších událostí Pavel Ďuran. Smrk spadl na trávník uprostřed náměstíčka a trochu poškodil betlém v okolí, součást vánoční výzdoby. Na rozdíl od Slaného nebyl tento smrk po pádu zlikvidován. „Nebyl totiž tak vysoký a při pádu se ani nijak moc nepolámal, takže pracovníci s autojeřábem přijeli hned brzy ráno na místo a během dopoledne stejný smrk znovu pořádně upevnili do správné polohy. Potom už celý zbytek svátků držel dobře a hned další večer po pádu již znovu svítil,“ popsal Pavel Ďuran.

V Žatci smrk poškodil auto a lampu veřejného osvětlení

V první polovině prosince do střední Evropy a ČR často přicházejí atmosférické fronty, které jsou spojené s náhlým prudkým oteplením nebo naopak ochlazením, a hlavně silnými vichřicemi, trvajícími většinou jeden až dva dny. Silný vichr shodil jak strom v Kryrech, tak o pět let později také jeho „kolegu“ na náměstí v Žatci. Patnáctimetrový smrk tam sletěl 11. prosince 2016, o stříbrné neděli dopoledne. „Při pádu se nadvakrát zlomil, poškodil zaparkované auto a lampu veřejného osvětlení. Pracovníci města ho museli rozřezat a odvézt k likvidaci, město potom narychlo shánělo a zajišťovalo nový vánoční strom,“ popsala později po události starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Naštěstí ani v Žatci nebyl tehdy rovněž nikdo zraněn. Škody na lampě a na autě uhradila pojišťovna. Ve stejné době kvůli stejné vichřici spadl velký vánoční strom také na náměstí v dalším větším severočeském městě: v České Lípě.

Ve Vroutku si lidé odnesli ozdoby

Pád vánočního stromu znají už také lidé ve Vroutku, městečku jen malý kousek od Kryr, zmíněných výše. „Náš strom spadl jen čtyři dny před vánočními svátky – bylo to 20. prosince 2014. Naštěstí také nikoho nezranil. Část ozdob, které zůstaly nepoškozené, si někteří obyvatelé odnesli na památku domů,“ vzpomínal před pár lety starosta Vroutku Jaromír Kubelka. Protože svátky už byly v té době téměř „za dveřmi“ a strom by se stejně za pár dní už odvážel a likvidoval, nový jehličnan v tomto roce na náměstí již pracovníci neupevňovali.

Nejvážnější následky mělo zřícení stromu v Praze na Staromáku

Všechny události tohoto druhu ovšem bohužel neskončily šťastně. V prosinci 2003 spadl třicetimetrový vánoční smrk na Staroměstském náměstí v Praze, rovněž kvůli silnému poryvu větru. Čtyři lidé byli tehdy vážně zraněni. Nejtěžší zranění s trvalými následky utrpěl turista z Velké Británie. Později mu české soudy uznaly nárok na finanční odškodné.

ČTĚTE TAKÉ: Smrk rekordman letos v Postoloprtech svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví

ČTĚTE TAKÉ: Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Reportáž: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci u Tuchořic řežou vánoční stromky

(ilustrační snímek nahoře: vánoční smrk spadlý na náměstí ve Znojmě v roce 2015, na snímcích dole: jehličnan po pádu na náměstí v Žatci v roce 2016. Foto: město Znojmo, město Žatec a Vladimír Drápal)