První v historii městečka. Paní Jiřina z Postoloprt oslavila krásných sto let

Postoloprty – Město Postoloprty má ve svých řadách skvělého člověka s opravdu úctyhodným věkem: paní Jiřina Prchlíková je nejstarší obyvatelkou města a v průběhu dubna oslavila nejkulatější z kulatin – krásné sté narozeniny. Poblahopřát přišli představitelé města, ale i mnoho příbuzných z rozvětvené rodiny, kteří přijeli z mnoha koutů ČR.

Karty na počítači

„Paní Prchlíková bere život s humorem, stále si udržuje optimismus, zajímá se o společenský život, udržuje kontakty s lidmi z okolí. Dokonce občas pracuje i na počítači a umí na něm hrát i karty,“ prozradil několik zajímavostí Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt, který přišel poblahopřát stoleté paní společně s místostarostou Karlem Folberem. Za město gratulovala také například tajemnice radnice Jana Fišerová nebo zastupitel Miloslav Fišer, který pracuje jako praktický lékař a paní Prchlíková patří mezi jeho pacienty.

Obyvatelé města přidali na kytici se stovkou růží

S pěknou oslavou pomohli paní Prchlíkové i její rodině i někteří obyvatelé Postoloprt. „Složili se“ a přidali drobný příspěvek, díky němuž jubilantka pak mohla dostat sto krásných sytě červených růží. Sbírku na tuto kytici zorganizovala kronikářka města Stanislava Mrázová, peníze vystačily ještě také na hezký stylový dort. „Sbírku na stovku růží jsme společně s kamarády na sociálních sítích připravovali od března, jsem ráda, že se vše podařilo, a mám radost, že paní Prchlíková měla hezkou oslavu a že si na ni tolik lidí vzpomnělo,“ uvedla Stanislava Mrázová.

V ČR žije jen přibližně 700 lidí ve věku přes 100 let

Jiřina Prchlíková nejenže je v současnosti nejstarší obyvatelkou Postoloprt, ale podle zatím zjištěných informací je i dosud jediným člověkem v historii tohoto městečka, který dosáhl věku sto let. „Sondovala jsem u pamětnic a pak i na matrice a vypadá to, že paní Jiřinka je opravdu první,“ uvedla Stanislava Mrázová. „V roce 2021 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení v celé ČR jen 713 lidí s věkem 100 let nebo vyšším. Bylo to tehdy 603 žen a 110 mužů. Jsem rád, že mezi těmito jubilanty je nyní i obyvatelka našeho města,“ dodal starosta.

(na snímku nahoře: Jiřina Prchlíková se stovkou růží a pěkným dortem při oslavě svého jubilea. Foto: Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech zemřel pan František Černý, nejstarší občan města. Bylo mu skoro 101 let. Děkuji, že jsme se v životě potkali, vzpomíná přítel a soused

ČTĚTE TAKÉ: Léto nebo zima? Obojí je prima! Jubilantka ze Žiželic plete ponožky a píše vtipné básničky

ČTĚTE TAKÉ: Bečov, Kraslice, Postoloprty. Lidé mají radost, že se jejich město dostalo na plechovku světoznámého nápoje