Rudolf II., strašidla a duchové, netradiční prohlídky. Zámky připravily zábavu pro návštěvníky na poslední dny sezony

Jimlín, Stekník, Krásný Dvůr – Pestrobarevné komnaty, obrazy šlechticů, rytířská brnění, starodávný nábytek i porcelán. Pokud máte rádi prohlídky na hradech a zámcích, k návštěvě zbývají poslední dva dny. Jednou z posledních příležitostí je nadcházející víkend, protože v neděli skončí návštěvní turistická sezona a většina památek v ČR se pro veřejnost na pět měsíců uzavře.

Návštěvníci mohou vidět i dobovou laboratoř alchymistů

Tři zámky v okrese Louny přichystaly pro zájemce různé zajímavé akce ještě na poslední dny před uzavřením. Na Novém Hradě v Jimlíně u Loun například mohou lidé zhlédnout výstavu o životě a době Rudolfa II., slavného císaře sídlícího v Praze, který proslul mj. svým početným štábem alchymistů, ale i snahami o pokrok ve znalostech z oblasti seriózní vědy, například astronomie. Výstava Tajemný Rudolf II. začala na Novém Hradě už v červenci a původně měla skončit 3. října. Díky velkému zájmu návštěvníků vedení zámku rozhodlo o jejím prodloužení až do 31. října. „Její součástí je například i dobová alchymistická laboratoř,“ připomněl ředitel zámku Josef Kabát. Zámek Nový Hrad je v říjnu otevřen každý den od 10 do 16 hodin.

Ve Stekníku museli uklízet zahradu po vichřici

Ve Stekníku u Žatce, kde ještě minulý víkend uklízeli polámané stromy, pobořené zdivo a další nepříjemné následky po silné říjnové vichřici Ignác a zámecká zahrada kvůli tomu musela být pro návštěvníky uzavřena, je celý areál už opět pro turisty přístupný. Zámek připravil pro zájemce netradiční prohlídky na celou dobu podzimních prázdnin, tedy od 27. až do 31. října – samého konce sezony. Zámek Stekník je otevřený od 10 do 15.30 hodin, upřesnila kastelánka Jana Zajíčková.

V Krásném Dvoře začalo v parku strašit, akce už je vyprodaná

V Krásném Dvoře u Podbořan začalo s příchodem dlouhých podzimních večerů strašit, a to konkrétně ve čtvrtek o státním svátku. Duchové a strašidla v souvislosti s blížícím se Halloweenem a dušičkami „běhají po zámeckém parku“ až do soboty, do práce se pustí vždy po setmění přibližně v 17.30 hodin. „Připravili jsme pro návštěvníky pochod s názvem Strašidelná cesta parkem, a to na čtvrtek, pátek a sobotu. Kdo má odvahu, může se vydat na stezku s duchy a strašidly až do 21 hodin. Návštěvníci, zejména rodiny s dětmi, o to mají velký zájem. Počet míst byl skoro vyprodaný už ve středu před startem. Místa už jsou obsazena, další vstupenky přímo na místě v den akce už koupit nepůjde,“ informovala Michaela Hofmanová, kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr. K tradiční klasické prohlídce interiérů zámku bude památka otevřena v sobotu i v neděli od 10 do 15 hodin.

V listopadu a prosinci bude možné zajít ještě na advent nebo další příležitostné akce

Od pondělí budou uvedené památky až do konce března pro návštěvníky uzavřeny. Přesto na ně ale lidé budou moci přijít ještě při několika mimořádných příležitostech. Na Novém Hradě Jimlín to bude například oblíbená adventní slavnost na nádvoří (4. 12.), na zámku Stekník se chystá mimořádná a netradiční prohlídka na počest Dne válečných veteránů (11. 11.). V Krásném Dvoře zámek přichystá oblíbené Svatokateřinské prohlídky (21. 11.) a potom také adventní setkání (18. 12.). Důležitou podmínkou ovšem je, aby se výrazně nezhoršila situace kolem Covid-19; v takovém případě by vláda mohla vyhlásit omezení či dokonce zákaz pořádání kulturních akcí a uvedená setkání by mohla být zrušena. „Věříme, že k tomu nedojde a že budeme moci přivítat návštěvníky na všech akcích i v listopadu a prosinci,“ shodují se ředitel i obě kastelánky.

Návštěvníků v celé ČR bylo letos o dva miliony méně – kvůli covidu

V celé ČR navštívilo památky za letošní rok k 19. říjnu přibližně 3,1 milionu lidí, vyplývá ze zprávy ČTK. Bylo to o dva miliony návštěvníků méně než v roce 2019 (což je poslední běžná sezona, nepoznamenaná pandemií a souvisejícími zákazy, pozn. red.). Letošní sezona byla ale pro návštěvníky výrazně kratší, než bývá obvyklé, právě kvůli epidemii Covid-19. Hrady a zámky se postupně otvíraly až od května a června po uvolnění vládních opatření, zatímco jindy začíná sezona tradičně vždy 1. dubna.

(na snímku nahoře: Nový Hrad Jimlín. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Vichřice řádila u zámku Stekník. Polámala stromy, poškodila zdi i schodiště

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek nedaleko Podbořan začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

ČTĚTE TAKÉ: Záchrana zámku v Postoloprtech: město převzalo klíče od svého nového majetku a může začít pečovat o památku