Petr Fiala, budoucí premiér: takto si prohlížel Louny a po nich i Podbořany

Louny, Podbořany – Od voleb uplynuly už skoro tři týdny, vítězem se těsně stala koalice SPOLU, novým premiérem by se měl s největší pravděpodobností stát Petr Fiala (57), vysokoškolský učitel a předseda ODS. První okamžiky po volbách byly provázeny velkou euforií i oslavami ve volebních štábech, že vítězná koalice dokázala porazit do té doby suverénní hnutí ANO, ale jak další dny plynuly, řada lidí v internetových diskuzích se ptá: kam vlastně profesor Fiala zmizel? Má zájem vůbec vést vládu, zapojuje se do nějakých jednání o její podobě, vyjadřuje se k veřejným tématům i třeba v době znovu sílícího covidu? Jako by o něm v posledních třech týdnech skoro nebylo slyšet. Stejně tak i jednání o vládě oproti jiným obdobím probíhají tak nějak „v tichosti“, trochu to i budí dojem, jako by vítězové voleb možná ani nepočítali s tím, že by mohli skutečně vyhrát a vládu sestavovat, a teď trochu váhají, co přesně vlastně mají dělat, a přemýšlejí, jaké kroky učinit. Jako by hlavní cíl byl porazit hnutí ANO stůj co stůj, ale teď se tak nějak neví, co vlastně dál.

Socha s véčkem na náměstí je symbolická

Abychom čtenářům trochu zpestřili čas a trochu i zkrátili dobu čekání na novou vládu, myšleno samozřejmě se špetkou nadsázky, zapátrali jsme po Petrovi Fialovi z redakce sami. Podívali jsme se na jeho vazby k našemu regionu, poohlédli se po jeho návštěvách i po fotkách z nedávné historie. Petr Fiala navštívil loni v létě města Louny a Podbořany – oboje stihl během jednoho dne v červenci. „Po Podbořanech mě provázel starosta města Radek Reindl. Město si dokázalo dobře poradit s dědictvím doby budování komunismu, socha na náměstí připomínající listopad 1989 je symbolická, ve městě rostou nové domy, roste i počet obyvatel, firmy nabízejí pracovní místa,“ pochvaloval si předseda ODS loni po návštěvě Podbořan.

Až přijede do Loun příště, už to bude premiér

Podobně chválil i podobu města Loun, kam přijel navštívit a podpořit hudebního vydavatele a galeristu Vladimíra Drápala, který tehdy kandidoval do Senátu. „Prošli jsme centrum města, náš předseda byl mile překvapen, v jak krásném městě žijeme. Líbilo se mu tady moc. Doufáme, že až přijede příště, tak už jako premiér,“ komentovalo Fialovu návštěvu místní sdružení ODS v Lounech a jeho poslední slova se z dnešního pohledu zdají být hodně vydařeným proroctvím.

Petr Fiala míří už do své druhé vlády

Málokdo si dnes ještě vzpomene na to, že Petr Fiala, který vede ODS jako předseda od roku 2014, v minulosti krátce byl také ministrem školství, a to od května 2012 přibližně jeden rok v kabinetu, jehož premiérem tehdy byl Petr Nečas. Tato vláda skončila předčasně kvůli demisi po aféře Nečas – Nagyová. Fotografii Petra Fialy, oproti dnešku v jiné vizáži, v roli ministra školství přinášíme také dole pod článkem. Pokud se tedy Petr Fiala skutečně stane novým premiérem, bude to už druhá vláda, jejímž bude členem. Přejeme hodně úspěchů!

ČTĚTE TAKÉ: Vítězem voleb je koalice Spolu. Okres Louny bude mít hned dva poslance – Pavla Růžičku a Michala Kučeru

ČTĚTE TAKÉ: I prezident je pacient a má právo na soukromí, říká senátor za Lounsko a lékař Ivo Trešl. Jak to bude dál kolem vytváření nové vlády? Senátoři budou situaci řešit v úterý

ČTĚTE TAKÉ: Michal Kučera a Pavel Růžička, dva noví poslanci z Lounska: oba si práci ve Sněmovně zopakují už podruhé

(na snímcích shora dolů: předseda ODS a budoucí premiér ČR Petr Fiala při návštěvě v Podbořanech a Lounech v červenci 2020. Na snímku úplně dole je jako ministr školství v roce 2013. Foto: ODS a Ministerstvo školství ČR)