Je tady dušičkový víkend. Hřbitovy ve městech jsou otevřeny déle, během pár dní je navštíví tisíce lidí

Lounsko, Žatecko – S přelomem října a listopadu je tady blížící se den Památky zesnulých a těsně před ním i tzv. dušičkový víkend, během nějž tisíce lidí zamíří na hřbitovy ve všech městech a obcích ČR, aby zapálili svíčky a zavzpomínali na své blízké, kteří už tento svět opustili. Města i obce v době kolem dušiček často prodlouží o několik hodin denní otvírací dobu na hřbitovech, aby je lidé, z nichž mnozí přijíždějí zdaleka, stihli bez problémů navštívit a upravit hroby svým zesnulým. Často se snaží s předstihem opravit a vylepšit hřbitov a jeho zařízení i samo město či obec, protože pietní místo je jedno z důležitých součástí každého sídla a dělá mu vizitku u obyvatel i návštěvníků.

V Žatci od čtvrtka do úterý každý den až do 19 hodin

Prodloužené provozní hodiny k možnosti návštěvě hřbitova budou platit například v Žatci nebo Postoloprtech. „V Žatci bude hřbitov otevřen déle v době od státního svátku 28. 10. až do dne Památky zesnulých 2. 11. Každý den to bude od 8 do 19 hodin. Důvodem je snaha vyjít vstříc návštěvníkům hřbitova, kteří přicházejí ve větším počtu v souvislosti s Památkou zesnulých,“ informoval Tomáš Kassal, informační pracovník města Žatce. Běžná otvírací doba žateckého hřbitova v zimním období roku od října do března je jinak od 8 do 17 hodin, při dušičkách je tedy pietní místo lidem k dispozici o dvě hodiny déle.

V Postoloprtech bude hřbitov o víkendu otevřený dvanáct hodin denně

Delší časový prostor k možnosti návštěvě hřbitova budou mít také lidé v Postoloprtech. „Od listopadu do dubna je běžná otvírací doba na hřbitově od 8 do 17 hodin, ale v současných dnech před dušičkami uplatníme ještě říjnovou provozní dobu, která je od 7 do 19 hodin. Ta bude platit až do 2. listopadu, dne Památky zesnulých. Hřbitov tak nyní až do dušiček bude pro návštěvníky přístupný dvanáct hodin denně,“ vysvětlila Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty (SMP). Dodala i jednu zajímavost – pro majitele hrobů, kteří bydlí ve vzdálených místech ČR a je pro ně kvůli věku, zdraví nebo z jiných důvodů obtížné cestovat, nabízejí SMP možnost umytí a vyzdobení hrobu. Tuto službu také lidé využívají, uvedla Iveta Petřivalská.

V Dolním Ročově je hřbitov krásně opravený, vysvětil ho lounský arciděkan

Krásně opravený a „zbrusu nově“ také vysvěcený od představitelů církve přivítá návštěvníky hřbitov nedaleko známého kláštera v Dolním Ročově. „Oprava proběhla už v roce 2020, celkové náklady přesáhly 1,6 milionu korun. Hlavním investorem byl městys Ročov, ale částku 700 tisíc korun jako příspěvek na vylepšení hřbitova poskytl ze svého rozpočtu také Ústecký kraj,“ upřesnil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour. Letos v polovině října byl opravený hřbitov i slavnostně vysvěcen. Obřad vedl arciděkan Werner Horák, dřívější dlouholetý děkan římskokatolické farnosti v Lounech, spravující nejznámější památku Loun – Chrám sv. Mikuláše.

ČTĚTE TAKÉ: Na hřbitově v Ročově lidem slouží nově opravená brána. V Lounech se potýkají s krádežemi a vandaly

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: koně se splašili ve Stebně i Domoušicích. Vozkové utrpěli těžké úrazy hlavy, jeden zemřel

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

(na snímku nahoře svíčky na hřbitově v Žatci, dole arciděkan Werner Horák při říjnovém vysvěcení hřbitova v Dolním Ročově. Foto městys Ročov a Libor Želinský)