Všechna očkovací centra v okrese Louny ukončí činnost. Do Loun přestane jezdit i mobilní očkovací tým

Louny, Žatec, Podbořany – Všechna očkovací centra pro veřejnost s podáváním vakcíny proti viru Covid-19 na území okresu Louny ukončí činnost tento týden. Očkovací místa v Žatci a Podbořanech budou naposledy otevřena shodně v pátek 25. února. Do Loun přestane přijíždět také mobilní očkovací tým zdravotníků, který od nového roku takto pečoval o lidi v Lounech vždy každou středu. Od března musí případní zájemci o očkování z našeho regionu se buď vydat do jiného města, anebo se poradit o možnosti očkování se svým praktickým lékařem.

V Žatci jsou připraveny poslední dva termíny

Důvodem je razantní pokles zájmu veřejnosti o očkování, k němuž dochází v posledních týdnech v souvislosti s tím, že většina zájemců, kteří neodmítají vakcínu, je už očkována a další dávku nepotřebuje, ale i s tím, že se nyní pomaličku zmírňuje další, zatím poslední vlna epidemie. Nemocnice v Žatci, která už od loňského února provozuje nejvýznamnější očkovací místo v okrese Louny s největším objemem obsloužených lidí, již na počátku letošního února omezila provozní dobu místa jen na dva dny v týdnu místo dosavadních čtyř. Po polovině února pak oznámila, že provoz očkovacího centra od března úplně ukončí. „Důvodem je aktuální velmi nízký zájem lidí o očkování,“ informovala Jana Olšanová, manažerka kvality žatecké nemocnice. Očkovací místo v Žatci, sídlící na náměstí Poperinge, bude tento týden naposledy lidem k dispozici ve středu (23.2.) od 8 do 14.30 hodin a v pátek (25.2.) od 8 do 17 hodin. Loni na jaře, když měli lidé největší zájem o očkování, pracovalo toto očkovací centrum každý den – i včetně víkendů.

V Podbořanech se končí v pátek ráno

Ve stejný den, v pátek 25. února, se mohou naposledy lidé nechat očkovat také na očkovacím místě v Podbořanech v Nádražní ulici; otevřeno bude od 7.30 do 9.30 hodin. „Potom centrum uzavřeme, protože zájem lidí o očkování je nyní velmi malý,“ uvedla Zuzana Marcelly, vedoucí sociálního a zdravotního odboru Městského úřadu Podbořany. Podbořanské očkovací centrum bylo v provozu od loňského dubna do září. Pak činnost přerušilo rovněž kvůli tehdy klesajícímu zájmu lidí, avšak v listopadu provoz znovu obnovilo, protože epidemie na podzim opět velmi zesílila a s ní i snaha obyvatel nechat se naočkovat – zejména tzv. třetí dávkou.

Do Loun přestane přijíždět mobilní tým

Očkovací centrum bylo minulý rok v provozu i v Lounech, a to od března do června. Od podzimu po opětovném zesílení epidemie pak občas přijížděl do Loun mobilní tým zdravotníků, jezdící i do dalších míst Ústeckého kraje. Od prosince se pak v Lounech ustálil režim „jednou za týden vždy ve středu“. Ale i ten nyní od března skončí. „Zájem lidí o očkování opadá a s tím logicky bude utlumovat činnost i způsob očkování zájemců v Lounech, mobilní tým od března již nebude do města přijíždět,“ potvrdil na dotaz naší redakce Milan Rychtařík, místostarosta Loun a předseda výboru zastupitelstva Ústeckého kraje pro zdravotnictví.

(na snímku nahoře: očkovací centrum na náměstí Poperinge v Žatci. Bylo to největší očkovací místo na území okresu Louny, za rok provozu obsloužilo více než šedesát tisíc obyvatel. Tento pátek ale ukončí provoz. Foto: Nemocnice Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Velký zájem o očkování: centrum v Žatci se vrací do větších prostor na náměstí Poperinge

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor za Lounsko Ivo Trešl