U synagogy v Žatci se objeví nový přístroj. Bude nabízet zajímavé zvukové nahrávky
Žatec – V prostoru u synagogy v Žatci se objeví novinka – tzv. Poesiomat, jak ho označuje žatecká radnice. Stát by se tak mělo na začátku příštího roku, přibližně na konci zimy nebo v průběhu jara. Náklady se předpokládají kolem 250 tisíc korun. Rada města nyní v prosinci schválila spolupráci a smlouvu se zhotovitelem, který přístroj u synagogy instaluje.
Autorem myšlenky je Martin Kos
Co vlastně „poesiomat“ bude dělat? Autorem myšlenky na jeho zavedení do Žatce je Martin Kos, který svůj nápad přihlásil do tzv. participativního rozpočtu města. V rámci této nabídky mohou obyvatelé města nebo i jeho různé spolky a instituce od roku 2021 každý rok hlásit projekty k vylepšení života v Žatci, kulturních a společenských aktivit pro veřejnost nebo vybavení jeho veřejných prostor. Komise města – a v některých případech i hlasování samotných obyvatel ve veřejné anketě, pokud se nápadů sejde příliš velké množství – potom vybírají nejzajímavější nápady a radnice jim pomůže k realizaci formou financování z rozpočtu města.
Přístroj by měl nabízet nahrávky spjaté s historií a kulturou Žatce
Poesiomat podle Martina Kose bude přístroj, který bude zájemcům nabízet zajímavé zvukové nahrávky, související s kulturou, historií, uměním a dalším významným dědictvím města Žatce. „Pomocí nahraných textů, hudebních či dalších zvukových záznamů by přiblížil návštěvníkům i obyvatelům Žatce historické události dotýkající se našeho města, tvorbu slavných rodáků či osobností spjatých se Žatcem. Chtěl bych, aby poesiomat u synagogy v Žatci zábavnou formou zdůraznil kulturní dědictví česko-německo-židovského soužití v našem městě a stal se dalším poutavým cílem pro turisty a návštěvníky, ale i zajímavostí pro naše místní obyvatele,“ vysvětlil svůj záměr Martin Kos v dokumentaci k uvedenému participativnímu rozpočtu.
Při nahrávkách by mohla spolupracovat ZUŠ nebo divadelní spolky
Při tvorbě nahrávek pro uložení v poesiomatu by lidé pečující o přístroj mohli spolupracovat například se ZUŠ Žatec nebo se žateckými divadelními spolky, uvedl Martin Kos. Poesiomaty se v minulosti objevily už i v některých jiných městech ČR, spjatých zejména s bohatou historií, kulturou a uměním, a podle Wikipedie přístroje v těchto městech reprodukují většinou právě poezii, což je i obsažené v jejich zatím nepříliš rozšířeném názvu.
Synagogu nový majitel zachránil a nechal ji krásně opravit
Samotná synagoga v Žatci je jedna z nejznámějších památek ve městě. Postavena byla v roce 1872, ve 30. letech ji ovšem poničili nacisté při protižidovském pogromu a potom i dál dlouhá desetiletí chátrala. Až na začátku letošního roku se podařilo dokončit její záchranu, opravu a krásnou renovaci s náklady za zhruba 55 milionů korun. Práce provedla firma Metrostav, oprava trvala přibližně tři roky. Majitelem památky je od roku 2013 Daniel Černý, který byl dříve zhruba dva roky i primátorem města Chomutova. Právě on se výrazně zasadil o opravu žatecké synagogy, která je po Plzni druhou největší synagogou v ČR. Záchrana synagogy v Žatci dostala letos v listopadu cenu od Národního památkového ústavu jako velmi významný počin pro zachování kulturního dědictví.
Další projekty: posilovací stroje, ping-pong v parku, obnova malého parčíku...
V participativním rozpočtu kromě uvedeného kulturně-historického záměru město letos vybralo také dva drobnější „sportovní“ a volnočasové projekty: poblíž cyklostezky a griloviště na levém břehu Ohře v Žatci již byly instalovány menší posilovací stroje určené prioritně pro seniory, které navrhla Soňa Schneiderová. Na montáž se připravují také pingpongové stoly pro veřejnost v městském parku pod nemocnicí, jejichž zavedení navrhla Helena Šmeráková. Díky námětu Ondřeje Bayera už z loňského roku se nyní v těchto dnech také začal opravovat parčík v Tyršově ulici, který byl dlouhé roky velmi zanedbaný.
(ilustrační foto nahoře: synagoga v Žatci, foto Libor Želinský)