Fasáda i hvězdy zlatě září ve večerním slunci. V Žatci skončila významná událost – oprava a proměna synagogy

Žatec – V Žatci skončila po zhruba třech letech prací rekonstrukce významné památky – židovské synagogy ve Dlouhé ulici. Stavba je národní kulturní památkou od roku 1958, avšak dlouhá desetiletí byla zpustlá a zchátralá. Přitom je to druhá největší synagoga v České republice. Až nyní, zejména díky aktivitám a iniciativě soukromého majitele a jeho týmu, se památku podařilo opravit. Ve večerním slunci krásně září do okolí, na kopule jejích věžiček se vrátily i tři pěkné třpytící se židovské hvězdy.

Když jsme přišli poprvé, nad hlavami nám visely zbytky stropů

Opravu památky zajistila firma Metrostav, rekonstrukce stála kolem 55 milionů korun. Původně dohodnutá cena, vzešlá i z výběrového řízení, byla o deset milionů nižší, ale stavaři během prací naráželi na stále nové problémy a náklady na rekonstrukci tak stouply. „Projekt v Žatci byl velmi ojedinělý. Byla to naprosto jedinečná stavba. Když jsme sem poprvé vstoupili, visela nám nad hlavami torza dřevěných stropů. Při sanaci hrozilo jejich další poškození i riziko pracovních úrazů. Materiál jsme museli nosit vlastníma rukama jako naši předkové – vzhledem k úzkým uličkám v historické zástavbě města nešlo přivážet potřebnou techniku či materiál velkými náklaďáky. Pro moje spolupracovníky to byla velká fyzická dřina, chtěl bych jim všem poděkovat,“ popsal Daniel Lipert z firmy Metrostav, vedoucí rekonstrukce synagogy. Pochválil také skvělou spolupráci s investorem, památkáři a všemi dalšími dotčenými subjekty. Jeho firma nedávno podobně opravila také synagogu v Úštěku u Litoměřic.

Památka je zvnějšku stejná jako v roce 1872, kdy vznikla

Synagoga v Žatci teď má novou fasádu, střechu, okna, kompletní interiéry. Ozdobnými prvky jsou vitráže ve velkých oknech v hlavní budově, zmiňované hvězdy, vroubkovaný štít, ornamenty na pásech s mozaikou a mnoho dalších. Zvnějšku vypadá historická památka stejně jako v době kolem roku 1872, kdy vznikla. Místnosti v interiéru jsou provedeny už v modernějším současném stylu, protože budou sloužit výstavám, koncertům a dalším kulturním událostem pro setkávání lidí. Přesně v takovém duchu chtěl památku nechat opravit majitel – investor.

Bylo na čase prolomit to prokletí, synagoga toho prožila už hodně, říká majitel

Majitelem památky je Daniel Černý z Chomutova, který zchátralou synagogu koupil v roce 2013. Krátce poté začal pracovat na její záchraně a velké proměně tak, aby znovu mohla sloužit veřejnosti, hlavně zájemcům o historii a kulturu. Po deseti letech se mu podařilo jeho významné dílo skutečně završit. Na opravu památky byly využity peníze z dotací od českých i evropských fondů a kulturních institucí, část nákladů i tak zaplatil Daniel Černý ze svých osobních prostředků jako majitel a investor. Na renovaci přispěli i někteří dobrovolní dárci – přátelé žatecké synagogy a českých kulturních památek všeobecně. „Synagoga toho v posledních desetiletích zažila fakt hodně, ať už za nacistů, v minulém režimu nebo za předchozích majitelů, kteří budovu dostatečně neopravili. Bylo na čase to prokletí prolomit. Děkuji všem lidem, kteří jakýmkoli způsobem k opravě památky pomohli. Moc si toho vážím. Jsem rád, že jsme všichni společně mohli pomoci k opravě další významné památky v našem regionu severozápadních Čech,“ uvedl Daniel Černý.

Připravuje se slavnostní otevření, nová výstava a pak mnoho kulturních událostí

Co bude se synagogou dál? Teď v ní budou probíhat výstavy, koncerty, občas třeba i divadelní představy nebo konference vědců či jiných odborníků. V rabinátu bude umístěna i stálá výstava připomínající právě historii synagogy a dění v Žatci spojené s touto památkou. O synagogu pečuje občanské sdružení s názvem Spolek přátel žatecké synagogy a jeho členové teď vyzvali veřejnost, hlavně obyvatele Žatce nebo rodáky a pamětníky z města s tím, že pokud mají doma fotografie, dokumenty či jiné historické předměty, mohou je pro výstavu poskytnout. V synagoze se chystá slavnostní otevření opravené památky, termín ještě bude upřesněn. Tentýž den bude poprvé zpřístupněna také uvedená výstava.

ČTĚTE TAKÉ: Kaple u Podbořan přivítala o svátcích návštěvníky v nové podobě. Mám to tady rád, říká podnikatel, který pomohl zaplatit její opravu

ČTĚTE TAKÉ: Za rok na shledanou! Dvě sochy o váze přes tisíc kilo zdobily ročovskou věž a teď putovaly k renovaci

ČTĚTE TAKÉ: Ulička v Lounech už nebude Bezejmenná. Měla by dostat nový název – U Synagogy

(na snímcích shora dolů: zářící synagoga pro provedené rekonstrukci, pod ní jsou fotky z interiéru stavby z doby před opravou, během ní a po ní. Úplně dole je historický snímek synagogy z doby přibližně na počátku 20. století, v pozadí tehdy ještě nebyla zástavba, jen pole a louky. Foto Daniel Černý /2/, Metrostav /1/, muzeum Žatec /1/ a Libor Želinský /1/. )