Děti Nagana a vzpomínky na hokejový triumf: nový film mohou zájemci vidět v Lounech i v Žatci

Louny, Žatec, ČR – Kdo má rád hokej, fandění české reprezentaci a zároveň i rodinné filmy, ten si určitě nenechá ujít snímek Děti Nagana. Nový český film měl premiéru ve středu (22. 2.) a tvůrci ji záměrně naplánovali tak, aby se film poprvé promítal v den výročí slavného triumfu českých hokejistů na památné zimní olympiádě v Naganu v roce 1998. Letos uplynulo 25 let od tohoto skvělého úspěchu českého sportu. Film Děti Nagana mohou v těchto dnech vidět zájemci v Lounech i v Žatci.

Malou roli dostal i Dominik Hašek

Film se točil v loňském roce převážně ve středních Čechách na Kolínsku a Kutnohorsku. K zimním scénám se ale herci a členové štábu vydali také do Krkonoš. Režisérem filmu je Dan Pánek, mezi dospělými herci v hlavních rolích jsou například Hynek Čermák, Klára Issová, Taťjana Medvecká, Simona Babčáková, Pavel Batěk, Otakar Brousek mladší a další. Mezi představiteli dětí, kterých je ve filmu celá řada, hraje hlavní roli Tom Brenton, který právě v době uvedení filmu oslaví třinácté narozeniny. Menší roli si ve snímku zahrál i Dominik Hašek, jeden z nejslavnějších českých hokejových brankářů a člen týmu, který v roce 1998 v Naganu vyhrál olympijské zlato. „Ve filmu částečně vyprávím i svůj vlastní příběh, dá se to tak říci. V době Nagana mi bylo deset let a podobně jako parta kluků ve filmu a podobně jako mnoho tehdejších dětí a rodin jsem tenkrát naprosto žil úspěchem českých hokejistů, což trvalo řadu dalších měsíců,“ uvedl pro ČTK režisér filmu Dan Pánek, který ke snímku napsal i scénář.

V Lounech se film promítá v Kině Svět, v Žatci v budově divadla

Film Děti Nagana mohou v těchto dnech vidět diváci v Lounech i v Žatci. Kino Svět Louny snímek nabízí divákům nyní ve čtyřech termínech – promítá se od čtvrtka (23.2.) do neděle (26.2.), každý den od 15 hodin. Šanci dostanou i zájemci v Žatci – tam se film promítá v objektu městského divadla, a to tento pátek (24.2.) od 17.30 hodin a následně potom v neděli (26.2.) a v úterý (28.2.) rovněž od 17.30 hodin. Kdo by to v únoru nestihl, divadlo má pak připravené ještě dva termíny na březen (2. a 15. 3.).

Jediné zlato, které hokejisté přivezli z olympiády, vyvolalo obrovské nadšení

Vítězství na olympiádě v japonském Naganu v roce 1998 byl největší úspěch českého hokeje za celou historii zimních olympijských her. Byla to jediná olympiáda od roku 1920, z níž Češi dokázali přivézt zlaté medaile. Na jiných olympiádách hokejisté ČR nebo předtím Československa vybojovali čtyřikrát stříbro a pětkrát bronz, ale zlato z Nagana je i dosud jediné v historii. Náš tým tehdy vedl legendární trenér Ivan Hlinka, mezi hráči zářily další legendy jako Jaromír Jágr, Vladimír Růžička, Dominik Hašek, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel a mnoho dalších. Úspěch hokejistů tehdy nadšeně sledoval celý národ, lidé neváhali vstávat ve čtyři ráno, aby se mohli dívat na živé přenosy zápasů a fandit u obrazovek. Zejména po semifinálovém nečekaném vítězství nad Kanadou, která měla v týmu Gretzkyho, a pak po finálovém triumfu nad Ruskem u nás vypuklo na pár dní obrovské nadšení a naprosté „celonárodní šílenství“. Hokejisté poté přiletěli do Prahy a spolu s medailemi a šampaňským slavili s desetitisíci fanoušků v Praze na „Staromáku“.

ČTĚTE TAKÉ: Film o slavném běžci: diváci po premiéře tleskali vestoje. Scény se točily i na stadionu v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku

(na snímcích shora dolů: Otakar Brousek, Klára Issová, Táňa Medvecká, pod nimi Dominik Hašek s Pavlem Baťkem a úplně dole Hynek Čermák s dětmi v novém filmu Děti Nagana. Foto: štáb filmu)