Přišlo slunce a teplo, začala hlavní sezona výletů do lesů. Lesáci však varují: buďte rozumní, pokud děláte oheň

Okres Louny, Ústecký kraj, ČR – S krásným jarním počasím, po aktuálním příchodu slunce a tepla, začala i hlavní sezona pro výlety turistů, trampů, rodin, part mládeže a dalších návštěvníků do lesa. Součástí výletů velmi často bývá i krátké či delší posezení u ohně a společně se zvýšeným pohybem lidí v lesích tak zároveň stoupá i riziko vzniku lesních požárů.

Ve státních lesích bylo loni přes 260 požárů

„Jenom v roce 2022 a jenom na teritoriích, která obhospodařují Lesy České republiky, což je jen necelá polovina plochy všech lesů v ČR, vzniklo podle naší evidence 261 lesních požárů. Škoda přesáhla pět milionů korun, zasažená plocha byla 65 hektarů,“ informoval Jiří Smetana, pracovník státního podniku Lesy ČR, vedoucí úseku požární ochrany. „Požáry, které vzniknou kvůli nedbalosti návštěvníků v lese, jsou z hlediska příčin nejčastější a v drtivé většině,“ vysvětlil Jiří Smetana.

Požár v Českém Švýcarsku si pamatuje každý

Veřejnost má v živé paměti z loňského roku především obří požár v Českém Švýcarsku, v krásné krajině s údolím Labe a pískovcovými skalami u Děčína, což byl vůbec nejrozsáhlejší lesní požár v dějinách České republiky. Z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že vznikl právě kvůli nedbalosti návštěvníků při rozdělávání ohně ve vyprahlé krajině národního parku. Hořet tehdy začalo v neděli 24. července a hasičům se obrovský požár podařilo zcela zlikvidovat až v pátek 12. srpna. Oheň postupně zasáhl plochu až 1200 hektarů a při zásahu se na místě během tří týdnů vystřídalo kolem šesti tisíc hasičů. Pomáhat přijížděly i desítky mužů z hasičských sborů v okrese Louny, například z Cítolib, Kryr, Postoloprt, Žatce, Krásného Dvora a dalších. Požár zničil přírodu a krajinu v chráněné krajinné oblasti, která sice v tomto případě nespadá mezi plochy, o něž pečují Lesy ČR, ale je velmi atraktivní pro turisty a dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším oblastem v rámci Ústeckého kraje i celé země.

Letecká hlídková služba jako prevence

Jak se dá požárům předejít nebo riziko škod zmírnit? „Úplně nejdůležitější je ukázněnost a rozumné jednání ze strany návštěvníků lesa. Pokud možno vůbec nerozdělávat oheň ve velmi rizikových podmínkách, třeba přílišném suchu nebo silném větru. Nebo nedělat oheň, když jsem pod vlivem alkoholu. Nevhodnému nebo neopatrnému chování lidí v lesích však my jako lesáci nedokážeme zcela zabránit, nemůžeme být všude,“ uvedl preventista. Podle něj Lesy ČR využívají kvůli prevenci požárů i leteckou hlídkovou službu. „Tento monitoring se velmi osvědčil, zejména v nepřístupných terénech. Je to důležitá součást ochrany lesů proti vzniku požárů, ročně do letecké hlídkové služby investujeme asi dva miliony korun,“ vysvětlil Jiří Smetana.

Nové vodní plochy lze využít případně i při hašení

V lesích také přibývají vodní stavby – nádrže, rybníky, mokřady, různé tůně. Loni jich přibylo v českých lesích zhruba 190. „Hlavním cílem je zadržet vodu v krajině, protože jí je kvůli opakujícím se vlnám tropických dní a sucha stále méně, ale nová vodní díla mohou v případě nutnosti i posloužit jako zdroj požární vody,“ dodal Jiří Smetana. Státní podnik Lesy ČR v současnosti pečuje zhruba o 1,2 milionu hektarů lesních porostů, což je zhruba 46 % všech lesů v České republice.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Zásah u Kryr trval jedenáct hodin, moc jsme toho nenaspali. Sucho se vrací, hasiči i lesáci varují před rizikem požárů v lesích

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá zpráva z národního parku: konečně je požár u konce, hasiči oheň zlikvidovali

ČTĚTE TAKÉ: Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření