Kam se vydat o víkendu? Třeba na hrad nebo na zámek, děti a mládež mají nyní bezplatný vstup

Podbořansko, Žatecko, ČR – Pokud ještě nemáte přesné plány na nadcházející snad už konečně první hezký slunečný a teplý víkend, můžete se vydat k prohlídce některého z hradů a zámků, případně na procházku do rozkvetlých zámeckých parků. A pokud to uděláte, od Národního památkového ústavu (NPÚ) za to dostanete bonus: půjdete-li na výlet s celou rodinou, v níž jsou děti, ušetříte. Všechny děti a mládež do věku 17 let včetně mají totiž nyní v sobotu i v neděli (22. a 23. 4.) bezplatný vstup do areálů památek, o něž pečuje NPÚ.

Stekník, Krásný Dvůr, Valeč – ale i všude jinde

Na Žatecku a Podbořansku se to týká například zámků Stekník, Krásný Dvůr nebo Valeč. V celé ČR ovšem NPÚ pečuje o více než stovku památkových objektů včetně těch nejznámějších typu Karlštejn, Křivoklát, Lednice či Hluboká, takže na pěkný výlet a i „s úsporou“ se dá vydat kamkoli, není nutné se omezovat jen na „domovský“ okres Louny.

NPÚ slaví 20 let, pečuje o 106 památkových objektů v celé ČR

Dárek pro děti a rodiny v podobě bezplatného vstupného pro děti a mládež na tento víkend připravil NPÚ, a to v rámci oslav 20. výročí od svého vzniku. NPÚ oficiálně vznikl 1. ledna 2003 sloučením tehdejšího Státního ústavu památkové péče a dílčích památkových ústavů působících v jednotlivých krajích. V současnosti pečuje v celé ČR o 106 památkových objektů, mezi nimiž je i devět památek zapsaných na seznamu UNESCO, který zahrnuje nejvýznamnější díla a objekty světového kulturního a historického dědictví. NPÚ pečuje v ČR o 59 zámků, 29 hradů, čtyři kláštery, tři kostely a řadu dalších významných památek. Minulý rok zavítalo na státní památky ve správě NPÚ přibližně 3,4 milionu návštěvníků, informovala už loni na podzim mluvčí NPÚ Blanka Černá. Nejnavštěvovanější byl areál zámku s vyhlášenou zahradou a parkem v moravské Lednici, kam přišlo více než 290 tisíc zájemců. Další den, kdy budou mít děti a mládež znovu vstup zdarma, bude na památkách ještě také 1. června, což bude dárek k mezinárodnímu dni dětí.

(na snímku nahoře: státní zámek Stekník u Žatce. I tam bude o víkendu vstup pro děti a mládež do 17 let bezplatný. Foto Mapy.cz – Jiří Kašpar)

ČTĚTE TAKÉ: Pět hodin na cestě, reportáže ze tří zámků hotovy. Všichni byli na mě moc milí, říká Josef z Rádia Blaník

ČTĚTE TAKÉ: Medvěd z Krásného Dvora se dostal do filmu. Půjde o dobrodružný historický příběh z dánských dějin

ČTĚTE TAKÉ: Fasáda i hvězdy zlatě září ve večerním slunci. V Žatci skončila významná událost – oprava a proměna synagogy

ČTĚTE TAKÉ: Meče, dýky, pády po zádech. Je to náš splněný sen, smějí se kluci šermíři. Diváci jim tleskali v Jimlíně i v Žatci