Blboun nejapný, to bude asi největší lákadlo. V Žatci začíná výstava o neobyčejných ptácích

Žatec – I když ho nikdo neviděl na vlastní oči, jeho jméno naopak slyšel asi už úplně každý. Blboun nejapný bude nejspíš nejvíce „poptávaným“ exponátem na výstavě s názvem Atlas ptáků neobyčejných, která začne už příští týden ve Staré papírně v Žatci. Vernisáž proběhne ve čtvrtek (27.4.) od 17 hodin. Na výstavě bude k vidění i mnoho dalších ptáků, včetně i těch trochu „obyčejnějších“, než je blboun. Mezi exponáty jsou také například orli, labutě a další.

Hádanky a pěkný program pro děti hned u vstupu

„Výstava je putovní, projela už řadu českých a moravských měst, nyní v Žatci bude mít svou derniéru. Přichystána v jejím rámci je spousta zajímavostí pro malé i velké návštěvníky, děti se mohou těšit na interaktivní prvky i hádanky hned u vstupu,“ uvedla Jitka Krouzová z Regionálního muzea K. A. Polánka Žatec.

Obří noha i obří vejce

Výstava vznikla v Muzeu Komenského v Přerově již v roce 2014, připravila ji tamní ornitologická stanice, která při tomto muzeu působí. „Kromě mnoha exponátů je součástí šestnáct textových a obrazových panelů. Nejvíce prostoru je věnováno popisu jednotlivých druhů ptáků skutečných nebo i vymyšlených, kteří ovlivnili lidskou fantazii v mýtech a pověrách, stali se předlohami pro souhvězdí, božstva, nebo byli převzati jako znaky na erby a podobně,“ vysvětlil kurátor výstavy s pěkným ptačím příjmením Martin Čížek. Součástí je například i obří noha ptáka, větší než člověk, popel bájného ptáka Fénixe, monstrózní vejce nebo už zmiňovaný blboun.

Blboun se nesnažil utíkat, což ho zřejmě stálo vyhubení

Blboun nejapný, nazývaný v trochu neutrálnější přírodovědné terminologií také donte mauricijský, žil na ostrově Mauricius jako endemický druh. Námořníci z Nizozemí ho tam poprvé spatřili kolem roku 1600 a již zhruba po osmdesáti letech dílem vyhynul, dílem byl vyhuben od lidí, protože neuměl létat a neměl sklony k útěku, uvádí Wikipedie. Následně pták žil už jen v bájích, v námořnických románech a a zkazkách a v lidské fantazii. Žádný kompletní exemplář tohoto ptáka se do současné doby nedochoval, a tak exponát pro výstavu musel vytvořit odborný preparátor z muzea v Přerově pomocí dobového popisu a nákresů.

Zajímavá výstava potrvá až do listopadu, ale vždy jen tři dny v týdnu

Zajímavá výstava v Žatci teď bude k vidění pro zájemce zhruba půl roku, potrvá až do 16. listopadu 2023. Stará papírna je však otevřena jen tři dny v týdnu – vždy od úterý do čtvrtka, každý den od 9 do 17 hodin.

ČTĚTE TAKÉ: Promrzlý papoušek seděl na větvi u Ohře. Pomáhali mu lidé z Postoloprt i z druhého konce republiky

ČTĚTE TAKÉ: Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost

(na snímcích: blboun nejapný vyrobený hned v několika verzích na putovní výstavě o neobyčejných ptácích. Foto: muzeum Chrudim, muzeum Brno a muzeum Žatec)