Vodník Vincenc si dal po dvou letech u řeky pauzu. Zimu teď stráví v teplíčku

Postoloprty – Vodník, který více než dva roky strážil levý břeh řeky v Postoloprtech, si teď dá pár měsíců pauzu. Po věrné skoro třicetiměsíční službě nyní dostal „poukázku na lázně“ a zimu bude moci strávit v teplíčku, čeká ho také pár zásahů vedoucích k jeho lepší zdravotní kondici.

Chlapi pro něj dojeli s plošinou

Chlapi s výškovou technikou ze společnosti Služby města Postoloprty (SMP) ho přijeli sundat z vysoké vrby nyní na konci listopadu. Na své pozorovatelně u řeky trůnil od července 2021. „Naši pracovníci ho z vrby bezpečně sundali a pak převezli do ZUŠ. Tam dají žáci a učitelé hastrmana znovu do kupy a příští rok na jaře půjde zpátky zase k řece,“ uvedla Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti SMP.

Jméno podle jednoho z dědečků

Právě učitelé a děti ze ZUŠ o předloňských prázdninách vodníka pro ozdobení krajiny u řeky vyrobili. Hastrman tehdy dokonce dostal i jméno, a to docela neobvyklé – Vincenc, prý to bylo podle dědy jedné ze svých mladých tvůrkyň. Pohádková postava s fajfkou pak putovala na vrbu asi dvě stě metrů po pravé straně od silničního mostu ve směru na Březno. Tehdy tam vodníka rovněž vysadili pracovníci SMP.

Co se děje? Náš kamarád tam dnes neseděl

Vodník, figura o velikosti dospělého člověka, se stal oblíbeným cílem procházek lidí z Postoloprt, zejména rodin s dětmi. Když se nyní přesunul na rekondiční pobyt, někteří jeho fanoušci se hned po něm začali shánět. „Nevíte někdo, kam zmizel vodník od řeky? Dnes už tam neseděl,“ ptala se kamarádů na sociální síti Věra Lohrová. Lidé z Postoloprt jí pak vysvětlili, kam Vincenc přejel na zimní přestávku a že se později zase vrátí. „Tak to je skvělé, každý den jsem kolem něj chodila a dnes mi hned chyběl,“ poděkovala za informace Věra Lohrová. Spolu s dalšími výletníky se populárního vodníka na vrbě znovu dočkají s návratem tepla a sluníčka v příštím roce.

ČTĚTE TAKÉ: Urostlý vodník s fajfkou hlídá řeku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: Vodník, patron cyklistů a výletníků: od jara do podzimu hlídal řeku, přes zimu seděl v chatě ve sprše, směje se majitelka

ČTĚTE TAKÉ: Promrzlý papoušek seděl na větvi u Ohře. Pomáhali mu lidé z Postoloprt i z druhého konce republiky

(na snímcích: chlapi s výškovou plošinou odvážejí Vincence na zimní prázdniny. Dole je vodník v létě 2021, když poprvé usedl na vrbu v Postoloprtech. Foto Služby města Postoloprty a ZUŠ Postoloprty)