O svátcích mohou lidé zacinkat novým zvonkem s obrázky z Podbořan

Podbořany – Až se lidé v Podbořanech a okolí letos po sváteční večeři vydají v rodinách ke stromku a budou se chtít pomalu pustit do rozbalování dárků, mohou si k začátku slavnostních chvil třeba i zazvonit novým zvonečkem. Na něm jsou právě motivy města Podbořan, dva jeho známé kostely, a zajímavý upomínkový suvenýr a sváteční pomůcka v jednom se dá od tohoto týdne koupit v podbořanském „íčku“ v Dukelské ulici.

Krásně zvoní a jsou za pár kaček, takže mají úspěch

„Zvonečky mají celkem úspěch, krásně zvoní a jsou za pár kaček, takže lidé jsou spokojení a my jako pracovníci také,“ směje se Hana Oktábcová, vedoucí městského informačního centra v Podbořanech. „Informaci o prodeji nových zvonků jsme zveřejnili na náš profil na sociální síti a hned ještě ten den si přišlo vybrat a koupit zvoneček pět zájemců. Takový nápor nebývá u nás hned první den obvyklý, ale jsme rádi,“ popsala vedoucí na dotaz naší redakce.

Zvonků jsou dva druhy – jeden s bílým a druhý se žlutým kostelem

Zvonky vyrobila keramická firma z Brna. Na každém je ozdobný nápis Podbořany a z hlediska obrázků si mohou lidé vybrat ze dvou provedení, anebo koupit rovnou obě: jeden z motivů zobrazuje kostel sv. Petra a Pavla (v lidovém názvosloví tzv. bílý kostel) a druhý kostel Božího spasitele (lidově žlutý kostel). Oba patří k nejznámějším symbolům Podbořan a významným památkám ve městě.

V první dávce bylo pro prodej připraveno 60 zvonků

Podbořanské infocentrum mělo v první „várce“ k dispozici k prodeji šedesát zvonků, třicet a třicet s každým z uvedených obrázků. Vzhledem k tomu, že o koupi je mezi lidmi docela velký zájem, bude zřejmě u firmy objednávat další. „Výroba i s dodáním trvá zhruba dva týdny, což je dobrý termín, takže není velký problém v případě potřeby doplnit zásoby,“ uvedla Hana Oktábcová. Každý ze zvonků mohou lidé koupit za 49 korun.

Kalendář už je skoro pryč

Zvonek samozřejmě nemusí být nutně spojen jen s obdobím svátků, ale je to pěkný upomínkový a dekorační předmět pro domácí vitríny, nebo třeba vzpomínka na cesty, také v celém dalším průběhu roku. Tím spíš jsou i další objednávky nyní už skoro jisté. Podbořanské „íčko“ nabízí turistům, návštěvníkům města i domácím obyvatelům ke koupi nyní také například nové pohlednice, k dostání jsou i hrnky s emblémem města a další suvenýry. Zájemci si mohou nyní na konci roku koupit i nástěnný kalendář s fotkami z města, ale těch už je nyní jen minimální počet kusů, většina už je vyprodaná.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: V Podbořanech mají nový a zajímavý kalendář. Po první várce se hned zaprášilo

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk práskl do věže kostela v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: Vanilka, skořice… ale potom také spálené dřevo a maso. Vánoce pětiletého kluka v Podbořanech narušil noční požár

(na snímcích: nové zvonky s obrázky kostelů z Podbořan. Foto Hana Oktábcová)