Oblíbený Jablečný den letos nebude. Zámek setkání zrušil kvůli koronaviru

Podbořany, Krásný Dvůr – Situace kolem epidemie koronaviru se po prázdninovém zlepšení během září postupně opět výrazně zhoršuje a Česká republika momentálně patří mezi nejvíce postižené země v Evropě. Od 10. září platí znovu povinnost nosit roušky ve veřejných budovách. To se týká například i prohlídky památek. Roušky teď musí nosit i návštěvníci oblíbeného zámku Krásný Dvůr. A kdo se těšil na tradiční podzimní setkání Jablečný den na nádvoří zámku, bude muset změnit plány, protože tato akce s celodenním programem byla kvůli sílící epidemii a novým bezpečnostním opatřením v těchto dnech bez náhrady zrušena.

„Letos mělo jít o desátý jubilejní Jablečný den. Setkání mělo u návštěvníků stále větší a větší popularitu, loni se ho zúčastnilo několik tisíc lidí. Letos ho ale musíme zrušit, protože epidemiologická situace se teď velmi zhoršuje. I když už máme vytištěné plakáty, domluvený a zveřejněný program, v pátek 11. září jsme po poradě s vedením Národního památkového ústavu rozhodli o zrušení Jablečného dne,“ potvrdila pro naši redakci Michaela Hofmanová, kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr.

Oslava podzimní úrody

Původně se měl Jablečný den odehrát v sobotu 3. října. Je to tradiční kulturní a společenské setkání na nádvoří zámku s celodenním programem, oslavující podzimní úrodu ovoce. Vystoupit měla mj. zpěvačka Irena Budweiserová, pro děti bylo připraveno divadlo, koně, sokolník. „Náhradní termín této slavnosti pro letošek už vyhlašovat nebudeme, věřím, že proběhne alespoň příští rok v obvyklém období na začátku října. Snad už to za rok zdravotní situace v zemi umožní,“ dodala Michaela Hofmanová.

Kvůli problémům s koronavirem v okrese Louny již musela být od počátku září vyhlášena karanténa v Základní škole Petrohrad, u většiny vedoucích pracovníků na Městském úřadě v Žatci, a také v jedné třídě gymnázia v Lounech.