Stěhování a přestavba stadionu se přiblížily. Město má zajištěno potřebných 60 milionů

Postoloprty – Rozpočet nákladů byl napřed třicet milionů korun, potom přes padesát, dnes už dokonce šedesát. V Postoloprtech se již dvanáct let připravuje velká stavební investiční akce, vynucená státními zájmy: bourání a přesun fotbalového stadionu. Změny jsou nutné kvůli plánované stavbě dálnice D7. Celou připravovanou stavbu provází mnoho jednání a komplikací, ale teď se zdá, že příprava pokročila o významný krok vpřed.

Představitelům města se totiž po dlouhé sérii jednání konečně podařilo zajistit peníze na financování náročného stavebního projektu. „Máme potvrzenou celou částku, potřebnou na přesun, přestavbu a modernizaci fotbalového stadionu. Oficiálním poskytovatelem dotace je Ústecký kraj, k němuž peníze pro tuto akci předtím dorazily i od ministerstva dopravy – ze státního fondu dopravní infrastruktury. Podle mých informací do třiceti dnů bude mít město Postoloprty všechny potřebné peníze, celou částku, na účtu,“ uvedl v sobotu na dotaz naší redakce starosta Postoloprt Zdeněk Pištora, který o penězích pro hřiště předtím mnohokrát jednal s představiteli ministerstva i kraje. Poskytnutí dotace v plné výši 60 milionů korun schválili v září zastupitelé Ústeckého kraje, kteří dříve tento krok několikrát odložili.

Oslavy sto let klubu už chceme v novém areálu

Stěhování a přestavba stadionu v Postoloprtech se připravuje od roku 2008. Současný starosta stojí v čele města od roku 2014 a od počátku svého působení ve funkci prosazoval názor, že celou tuto akci by měl platit stát, a nikoli město, protože stěhování hřiště je vynucené kvůli stavbě nových pruhů dálnice D7, tedy kvůli státnímu zájmu. „Spadl mi velký kámen ze srdce, jsem rád, že se podařilo vyřešit složitou otázku financování. V roce 2022 budeme slavit sto let od vzniku fotbalového klubu v Postoloprtech, a teď už věřím, že to bude oslava důstojná a že ji budeme moci uspořádat již v novém moderním fotbalovém areálu,“ sdělil Zdeněk Pištora.

Nové pruhy dálnice D7 na severním obchvatu města povedou od roku 2025 přesně tam, kde je dnes stará fotbalová tribuna, restaurace, kabiny pro hráče a rozhodčí. Všechny tyto objekty budou zbourány a místo nich vzniknou nové a moderní stavby se zázemím pro fotbalisty i fanoušky na jiném místě o kus dál. Město už má k dispozici i návrh a nákres nové podoby fotbalové tribuny (viz snímky), které vytvořil architekt Vojtěch Čáp, jenž před časem navrhl i novou podobu nedávno modernizovaného stadionu Ladislava Nováka v sousedních Lounech.

Hřiště se bude posouvat o třicet metrů

Celý fotbalový areál včetně hrací plochy se kvůli stavbě dálnice bude posouvat přibližně o třicet metrů směrem k lesíku na severní straně. Původně se náklady na přestavbu hřiště odhadovaly na třicet milionů korun, ale loni se tato částka zdvojnásobila, protože geologický průzkum ukázal, že v místě je nestabilní podloží a pevný podklad je až v hloubce dvacet metrů, takže stavební úkony budou náročnější a dražší.

Částka na přesun hřiště je pořádná, ale proti nákladům na stavbu dálnice jsou to pořád jen „drobné“: celý pětikilometrový úsek nového obchvatu kolem Postoloprt, tedy včetně místa, kde je teď stadion, má totiž stát asi 2,5 miliardy korun. Stavět by se měl od roku 2025 do roku 2027.