Dvě základní školy v Podbořanech: město pro obě chystá rozšíření a modernizaci. Peníze zkusí sehnat z dotačních programů

Podbořany – Obě základní školy v Podbořanech, pojmenované podle velikánů naší historie, tedy ZŠ Husova i ZŠ Masarykova, by se v příštích letech měly dočkat rozšíření a modernizace. Ve svých plánech to mají představitelé města Podbořan. Záměry provést větší úpravy v obou školách schválili v prosinci zastupitelé města. Pro obě školy se město pokusí získat finanční příspěvky z dotačních programů.

Přístavba v ZŠ Husova

V případě ZŠ Husova město i vedení školy plánují nechat vybudovat přístavbu ve školním objektu a dál také provést modernizaci několika odborných učeben. Zastupitelstvo schválilo, že město v této souvislosti má přihlásit záměr do dvou dotačních programů. Oba bude letos vyhlašovat Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, první se týká přímo podpory rozvoje základního školství, druhý je zaměřen obecněji na rekonstrukce veřejných budov v menších sídlech o velikosti 3-10 tisíc obyvatel.

Půdní vestavba v ZŠ Masarykova

Do obou stejných programů s cílem získat z nich finanční prostředky přihlásí město Podbořany také záměr v nedaleké ZŠ Masarykova. I tam se připravuje rozšíření, a to v podobě půdní vestavby. Město ve škole také chystá rekonstrukci celé její současné infrastruktury. Připravuje se rovněž rekonstrukce školní kuchyně i elektroinstalace.

Některá města a obce své projekty bez dotace jen na své náklady samy nerozjedou

Dotační programy ministerstva mají být vyhlášeny letos v únoru, pro města a obce a jejich projekty směřující k modernizaci a rozvoji jsou připraveny celkově stamiliony korun. Města a obce, které se svými projekty a žádostmi uspějí, dostanou k pokrytí většiny nákladů peníze z daného dotačního programu. Samy však také ze svých rozpočtů platí určitou tzv. finanční spoluúčast, ale to bývá například jen třeba 10-30 % z celkové nutné částky. Proto je pro mnoho měst a obcí velmi důležité dotaci získat. Pokud při své žádosti neuspějí a příspěvek nedostanou, často své projekty ani nezahajují a čekají například na další rok nebo na jiné dotační tituly, kde zkoušejí žádat o příspěvek od státu znovu.

ČTĚTE TAKÉ: Radek Reindl bude pokračovat jako starosta Podbořan, novou místostarostkou je Stanislava Čapková

ČTĚTE TAKÉ: Kluziště v Podbořanech bude i v této sezoně, rozhodlo město. Při provozu ale bude nutné hlídat náklady na spotřebu energií při chlazení

(na snímcích shora dolů: ZŠ Husova a ZŠ Masarykova v Podbořanech. Obě školní budovy dělí od sebe jen zhruba sto metrů. Město teď chystá jejich modernizaci. Foto Libor Želinský)