Zaseklý kocour patřil k prvním případům letošní technické pomoci. Hasiči v Postoloprtech loni měli skoro stovku výjezdů, největší byl do Hřenska

Postoloprty – Kocour v Postoloprtech se nasoukal do škvíry mezi hranou okna a rámem, okno bylo v tu chvíli pootevřené „na ventilačku“. Jenže chlupáč se zasekl a pak se nemohl tělem dostat z úzkého prostoru ani dopředu, ani zpátky. Zvíře začalo nešťastně mňoukat, majitelé bytu zrovna nebyli doma, a tak k pomoci byli přivoláni hasiči.

Kocour byl za chvíli na svobodě

Událost se stala na začátku ledna v Postoloprtech na Třebízského náměstí. Hasiči přijeli na místo, vysunuli teleskopický žebřík, vylezli po něm do patra panelového domu na sídlišti a uvízlého kocoura vysvobodili. Později si ho převzala šťastná majitelka. Byl to jeden ze zásahů označovaných jako tzv. technická pomoc, který se odehrál už v letošním roce. Hasiči letos v lednu již také pomáhali s likvidací velké ulomené větve, která spadla na ulici, nebo i s transportem pacienta k lékařskému ošetření.

Loni měli 97 výjezdů, největší část tvořila technická pomoc

Technická pomoc přitom všeobecně patří k nejčastějším případům výjezdů hasičů v Postoloprtech, ale samozřejmě i v jiných městech či obcích. V uplynulém roce 2022 členové SDH Postoloprty vyjeli celkem k 97 mimořádným událostem. Z nich bylo 31 požárů, deset případů pomoci u dopravních nehod a 44 zásahů technické pomoci, uvádějí hasiči na svých stránkách. „Naše jednotky vyjely také pětkrát k případům po úniku nebezpečných látek, v evidenci máme i jeden planý poplach,“ připomněl i další události Miroslav Hylák, velitel SDH Postoloprty.

Hasiči pomohli i s ubytováním pro ženy a děti z Ukrajiny

Tři z událostí sami hasiči ve svých statistikách popsali jako „zásah spojený s válkou na Ukrajině“. O co konkrétně šlo? „To byla činnost našich hasičů v zóně Triangle, v ubytovací části, která se někdy označuje jako městečko Triangle City. Pomáhali jsme tam připravovat ubytování pro matky a děti z Ukrajiny, které k nám tehdy hojně přicházely jako uprchlíci do bezpečí, ukrýt sebe a své děti před válkou, v prvních krizových dnech a týdnech po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině,“ upřesnil na dotaz naší redakce Miroslav Hylák.

Nejnáročnější a nejvzdálenější zásah byl loni u Hřenska

Hasiči z Postoloprt ve svém výčtu zásahů z loňského roku poskytli i některé jiné zajímavé údaje ze statistik. Nejdál k místu události museli cestovat 101 kilometrů, nejblíže naopak to bylo jenom 100 metrů od jejich postoloprtské základny. Zmíněný „nejvzdálenější“ zásah se odehrál v Hřensku a Českém Švýcarsku při známém obrovském požáru v této chráněné turistické oblasti loni o letních prázdninách. Zásah při požáru v národním parku České Švýcarsko byl pro postoloprtské hasiče zároveň i nejdelší – podle jejich údajů trval 279 hodin, zatímco naopak jiný nejkratší zásah měli ukončený za 11 minut. Celkem u všech zásahů v loňském roce strávili hasiči z Postoloprt 405 hodin, uvádějí jejich statistiky.

ČTĚTE TAKÉ: Z auta spadl nosič s jízdními koly, řidička druhého vozu jela z Loun a těžce havarovala. Teď poděkovala hasičům, kteří jí zachránili život

ČTĚTE TAKÉ: Měsíční krajina, popel je všude. Hasiči se blíží k ukončení zásahu u obřího požáru v národním parku, pomáhají i chlapi z Postoloprt

ČTĚTE TAKÉ: Půl milionu jako pomoc od města! Zastupitelé Postoloprt schválili dar pro Moravu i pro Podbořansko. Ve Stebně pomáhali i postoloprtští hasiči

(na snímcích: hasiči v Postoloprtech pomáhají vysvobodit zaseknutého kocoura a dole jsou při loňském zásahu u Hřenska, kde tehdy bylo více než 2000 hasičů z celé ČR. Foto SDH Postoloprty)