Velké opravy ve čtyřech školkách a dvou školách, obnova parku, záchrana hradeb. Město schválilo plán investic za desítky milionů

Žatec – Velké opravy ve čtyřech mateřských školách celkem za 22 milionů korun, obnova parku Macerka za 15 milionů korun nebo třeba rekonstrukce skateparku pod městskými hradbami za 6 milionů korun, to jsou některé z největších projektů v tzv. investičním plánu, do kterých by se město Žatec mělo pustit v letošním roce. Investiční plán pro oblast oprav a rozvoje pro rok 2023 schválili zastupitelé města loni v prosinci.

Zatím je schválen plán investic za 60 milionů

Aktuálně je schválen v investičním plánu objem nutných nákladů ve výši zhruba 60 milionů korun. Celkové investice však budou s velkou pravděpodobností nakonec vyšší, protože obvykle i v dalším průběhu roku se zastupitelstvo k investičnímu plánu průběžně vrací a přidává některé další projekty a zdroje financí. „Předběžný odhad se tak nyní pohybuje až kolem 80 milionů korun,“ uvedla Kateřina Mazánková, vedoucí odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec.

Ve čtyřech školkách proběhnou opravy za 22 milionů

Jaké největší investice do oprav, údržby či obnovy by tedy mělo letos město učinit? Například v MŠ ve Studentské ulici se chystá výměna rozvodů vody, kanalizace i elektřiny a další velká rekonstrukce téměř za 8 milionů korun. Větší stavební úpravy a rekonstrukce sociálního zařízení proběhnou rovněž v MŠ U Jezu, a to za více než 6 milionů korun. V MŠ Bratří Čapků bude probíhat oprava bazénu s předpokládanými náklady 4 miliony korun a v MŠ Otakara Březiny se chystá revitalizace zahrady, hřiště, stavba nového oplocení, ale i vylepšení přilehlého parkoviště za 3,5 milionu korun.

Ve dvou základních školách opraví vzduchotechniku v jídelnách

Další investice proběhnou také v základních školách, a to v ZŠ Komenského alej a v ZŠ Jižní. V obou případech se bude zavádět nová vzduchotechnika ve školních jídelnách a kuchyních a v prvně uvedené škole k tomu přibude i nová střecha. Investice jsou dohromady ve výši téměř 9 milionů korun.

Dům vedle fary, park, hradby…

Na Hošťálkově náměstí v blízkosti kostela Panny Marie a fary chystá město rekonstrukci sousedního historického domu za 17 milionů korun. V domě mají vzniknout tři nové byty a v přízemí obchodní prostory. Další investice se týkají ploch k trávení volného času. Velká proměna má nastat v parku Macerka, což je jeden ze tří větších parků pod nemocnicí (konkrétně je to park na stráni pod Čeradickou ulicí, kde dlouhé roky působil i známý dlouholetý autoservis Auto Kopta Žatec, pozn. red). Obnova parku, doplnění zeleně i odpočinkových prvků, má stát kolem 15 milionů korun. Připravuje se také rekonstrukce skateparku, tzv. U-rampy, pod městskými hradbami, a to za 6 milionů korun. Investice se dočkají i samotné hradby. Sanace na některých rizikových místech má stát zhruba 3,5 milionu.

(na snímku nahoře: budova ZŠ Komenského alej v Žatci, která je podle počtů žáků největší základní školou ve městě. I v této škole bude probíhat jedna z letošních větších investic. Foto Městský úřad Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci se začíná stavět druhá prodejna řetězce Norma. Vznikne u křižovatky s odbočkou na Bezděkov

ČTĚTE TAKÉ: Město nechá zrušit autobusové zastávky v Husově ulici u muzea v Žatci. Místo nich bude víc parkovacích míst a bezpečnější přechod

ČTĚTE TAKÉ: Oprava ulice plné hrbolů před poštou v Žatci už může začít. Stavební úřad vydal souhlas, hotovo má být nejpozději do dvou let