Volby jen v okrese Louny: tady už by bylo rozhodnuto, prezident by šel na Hrad po prvním kole. Překvapil vysoký počet neplatných hlasů

Okres Louny, ČR  – Kdyby volby probíhaly jenom v okrese Louny, druhé kolo by se už ani pořádat nemuselo a Andrej Babiš by už nyní byl rovnou zvolen prezidentem. Od lidí v okrese Louny totiž hned při prvním kole nasbíral nadpoloviční většinu hlasů – hlasovalo pro něj 51,03 % voličů z okresu Louny. Druhý v pořadí Petr Pavel měl 25,94 % hlasů. Rozhodující jsou ale samozřejmě výsledky v celostátním součtu a v něm nyní těsně vyhrál Petr Pavel (35,40 %) před Andrejem Babišem (34,99 %). Nadpoloviční většinu nedostal nikdo, a tak za dva týdny bude v celé zemi následovat druhé kolo volby, které už definitivně rozhodne o novém prezidentovi.

V celé ČR skoro 50 tisíc neplatných odevzdaných hlasů

V okrese Louny dostal Babiš od voličů 22 508 hlasů, zatímco druhého Pavla si přálo na Hradě 11 443 lidí. Celkem v okrese Louny přišlo hlasovat 44 471 lidí, avšak platných hlasů bylo jen 44 105. Vyplývá z toho, že více než tři sta obálek s lístky jen v našem regionu vyhodnotily volební komise jako neplatné hlasy, což je také určitá – a ne moc pozitivní – zajímavost. V celé ČR činil rozdíl mezi počtem vydaných obálek (tj. lidí, kteří přišli k volbám se snahou hlasovat) a započítaných platných hlasů dokonce více než 48 tisíc. To je celé jedno průměrné okresní město a vypovídá to o tom, že pro mnoho lidí, zejména například seniorů, je současný „technický“ systém hlasování asi dost složitý a dochází při něm často k chybám, které pak neumožní části lidí správně volit a berou jim jejich právo, přestože se snažili přijít a odevzdat svůj hlas. Ke zmatkům nepochybně přispělo i odstoupení jednoho z devíti kandidátů na poslední chvíli pět dní před volbami, zatímco v obálkách doručených lidem domů již ale zůstal volební lístek s jeho jménem, nicméně zákonodárci a další experti by se určitě nyní po těchto zkušenostech mohli zamyslet nad tím, jak pro příští volby systém co nejvíce zjednodušit a usnadnit, aby lidé mohli hlasovat v pořádku, bez nejasností a aby jejich hlasy normálně platily.

Zájem o volby byl vysoký v okrese i v celé zemi

Zpět do okresu Louny: vítězství Andreje Babiše v „celookresním měřítku“ se stejně tak odehrálo i ve čtyřech největších městech okresu. V Lounech pro Babiše hlasovalo 44 % lidí a pro druhého Pavla 31 %, v Žatci Babiš získal 49,6 % a Pavel 29 %, v Podbořanech a Postoloprtech už to znovu šlo do „nadpoloviční většiny“ (56 % proti 22 % a 60 % proti 20 %). Zájem o volby byl v porovnání s mnoha jinými v posledních letech velmi slušný, v okrese Louny byla účast 65 % a v celé ČR 68 %. „Jsem osobně rád, že i přímo v Lounech byl mezi lidmi velký zájem o volby a vysoká volební účast. Druhé kolo bude určitě velmi napínavé a věřím, že zájem lidí bude možná ještě o něco vyšší, tak jak to ostatně bylo i při minulých prezidentských volbách,“ uvedl v neděli ve stručném komentáři na dotaz naší redakce Milan Rychtařík, starosta Loun.

Rozhodnutí učiní voliči za dva týdny

V celostátním měřítku, které je rozhodující, dostal Petr Pavel 1 975 056 platných hlasů a Andrej Babiš 1 952 213 hlasů. Rozdíl mezi nimi byl jen 22 843 hlasů, tedy při celkovém počtu voličů, jichž je v ČR zhruba 8,2 milionu, velmi těsný (a i jen zmiňovaný počet neplatných hlasů s chybami byl skoro dvojnásobný). Druhé kolo volby bude opět zřejmě velmi vyrovnané a slibuje napínavý souboj. Voliči půjdou znovu hlasovat 27. a 28. ledna a pak už bude hned známo jméno nového prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ: Prezidentské volby: tři hlavní favorité mají společné to, že na rozdíl od všech dalších kandidátů nebydlí v Praze

ČTĚTE TAKÉ: Andrej, Danuše nebo Petr: jeden z nich bude prezidentem. Kde je do voleb ještě můžeme vidět?

ČTĚTE TAKÉ: Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, volit se bude jen jeden den

(na snímcích shora dolů: Andrej Babiš při svém setkání s lidmi na náměstí v Žatci v květnu 2022 a Petr Pavel při besedě se studenty gymnázia v Podbořanech v prosinci 2021. Foto archiv kandidátů)