Krása z Krušných hor. Nová výstava v Lounech předvede návštěvníkům drahokamy
Louny, Krušné hory – K probíhající zajímavé připomínce katastrofální povodně před 150 lety v oblasti kolem Blšanky na Žatecku a Podbořansku, při níž během jediné noci zahynuly stovky lidí, se po neděli v Oblastním muzeu v Lounech přidá také další atraktivní výstava. Tentokrát bude věnována lokalitě Krušných hor a potěší hlavně milovníky neživé přírody – estetiky ukryté v drahých kamenech, které bylo v minulosti možné v horách nalézt.
Začíná se v úterý 17. ledna
V muzeu začne výstava s názvem Drahé kameny Krušných hor. Vernisáž proběhne v úterý (17. 1.) od 17 hodin, výstava pak bude pro návštěvníky k dispozici každý den vždy od úterý do neděle a potrvá až do 19. března. „V našem muzeu budou návštěvníci moci vidět drahokamy z Krušných hor, které nám zapůjčili majitelé z celkem deseti soukromých sbírek,“ vysvětlil ředitel muzea Jiří Matyáš. Podle něj drahokamy nalezené v Krušných horách používali panovníci a jejich architekti a stavaři například už v době Karla IV. a těmito kameny vyzdobili Karlštejn nebo Svatováclavskou kapli na Pražském hradě, které patří mezi nejcennější kulturní památky v ČR.
Horníci a po nich amatérští hledači
Z Krušných hor pocházejí především ametysty, jaspisy a acháty. Vyskytovaly se pod terénem v tzv. křemenných žilách, často je v dřívějších staletích nacházeli zejména horníci při práci, později i amatérští hledači. Mezi často zmiňované oblasti výskytu patří například Ciboušov, Černý potok nebo také okolí Horní Halže. Ciboušov poblíž Klášterce nad Ohří byl už v roce 1983 vyhlášen národní přírodní památkou s přísnými pravidly pro ochranu přírody, kterou v místě často narušovali právě hledači kamenů.
(ilustrační snímek nahoře: jeden z drahokamů z Krušných hor z oblasti Horní Halže. Foto aukro.cz)
ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce