Noc kostelů: v Podbořanech se zapojí jak bílý, tak i žlutý kostel, v celé ČR jich bude více než 1800

Podbořany, ČR – Noc kostelů, oslavující historii a kulturní a duchovní tradice naší země i celé Evropy, probíhá v ČR letos již v 15. ročníku. Se zajímavým programem pro veřejnost a možností prohlídek se do ní nyní zapojí více než 1800 kostelů či jiných památkových objektů v celé zemi. Například v Podbořanech bude program hned ve dvou kostelích v městečku. Noc kostelů proběhne právě dnes, v pátek 2. června.

Zajímavá výstava o kostelích je také v muzeu

V podbořanském muzeu v Dukelské ulici již s třídenním předstihem začala tento týden zajímavá výstava s názvem Středověké venkovské kostely okresu Louny, kterou je také možné v rámci tématu navštívit. Tato výstava bude pro zájemce k dispozici v podbořanském muzeu až do konce letošního roku, potom ji budou moci vidět také lidé v Lounech a Žatci, protože výstava je koncipována jako putovní.

V bílém kostele je rovněž výstava

Jaký bude samotný program dnešní Noci kostelů? V kostele svatého Petra a Pavla, mezi lidmi ve městě nazývaného bílý kostel, začíná setkání v 19 hodin. „I u nás mohou lidé vidět výstavu, má název Kostely a kaple Podbořan a místních částí. Návštěvníci si mohou také poslechnout koncert chrámového sboru, zapálit svíce za své blízké, prohlédnout si všechny prostory kostela, které jsou jinak běžně nepřístupné, například věž se zvony, kůr, kryptu a další,“ uvedl otec Alexander Siudzik, farář římskokatolické církve v Podbořanech. Setkání v bílém kostele bude končit po 21. hodině.

Ve žlutém kostele bude zpívat sbor Egeria

A pozadu nezůstane ani kostel Božího Spasitele, kterému lidé říkají žlutý kostel. V něm je připraven koncert pěveckého sboru Egeria, a to od 20 hodin. Tato památka bude pro veřejnost otevřena již kolem 18. hodiny, v 18.30 začne bohoslužba husitské církve a potom uvedený koncert. Následně kostel zůstane ještě nějakou dobu po 21. hodině otevřený pro případné zájemce k možnosti prohlídek. V tomto kostele působí Československá církev husitská, k pravidelným bohoslužbám a dalším setkáním přijíždí kazatel Ivo Kraus až z Peruce u Loun. „Loni jsme v kostele v Podbořanech měli osm křtů a jednu svatbu. Díky dotaci od města jsme opravili vstup do kolumbária, pracuje se také na odvedení vlhkosti. Srdečně zveme všechny návštěvníky na Noc kostelů a těšíme se na ně,“ uvedl několik zajímavostí na dotaz naší redakce Ivo Kraus.

Zapojí se více než 1800 kostelů v celé ČR

Do Noci kostelů se zapojí se zajímavými programy velmi mnoho dalších míst v okrese Louny, například v Lounech, Postoloprtech, Ročově, Peruci i jinde. V celé ČR bude dnes večer otevřeno více než 1800 kostelů, kaplí či jiných památek.

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

(na snímcích: bílý a žlutý kostel v Podbořanech. Foto Jiří Hůla a Jindřich Nerad – Mapy.cz)