Nadšenci nově opravili bunkr u Trnovan. Lidé si ho budou moci poprvé prohlédnout tuto sobotu

Žatecko – Po vytvoření neobvyklého a u návštěvníků velmi oblíbeného Válečného muzea v Libočanech, které je v provozu od roku 2019, se jeho majitel spolu s kamarády pustil letos do obnovy dalšího objektu, spojeného s vojenskou historií. Od léta dávají „do kupy“ bunkr ležící v polích a chmelnicích u Trnovan při cestě mezi Žatcem a Stekníkem. Bunkr, který byl ve třicátých letech 20. století součástí nově budovaného pohraničního opevnění Československa před tehdy očekávanou agresí hitlerovského Německa, se po zhruba tříměsíční práci na úpravách chystají nadšenci z Libočan poprvé otevřít k prohlídce pro veřejnost tento týden – v sobotu 24. září.

Práce na bunkru začaly v červenci

Martin Chrenko a Petr Darebný na „řopíku“ u Trnovan pravidelně pracovali od července. Bunkr byl původně celý zarostlý křovinami, bylo potřeba celé okolí „vysekat“, dál proběhly opravy některých míst ve zdivu, postupně pak objekt začal dostávat pěkný maskovací nátěr podle původní podoby. „Udělali jsme také určité prvky zabezpečení a vybavili vnitřek objektu se střílnami a pozorovacími stanovišti,“ popisuje Martin Chrenko (43), provozovatel Válečného muzea Libočany a nadšenec pro vojenskou historii.

Na sobotu je připraven program na celé odpoledne a večer

Jak bunkr u Trnovan „prokoukl“, to si budou moci zájemci prohlédnout poprvé už tuto sobotu 24. září. Pořadatelé přichystali pro veřejnost program na celé odpoledne až do večera. Objekt bude otevřený k prohlídkám od 13 do 19 hodin. Večer po setmění zhruba ve 20.30 se potom nově opravený „řopík“ připojí k celostátní akci, nazvané Světla nad bunkry, která už několik let připomíná výročí vyhlášení všeobecné mobilisace v roce 1938.

Zbraně, technika i vojenský guláš

„Na odpoledne jsme připravili výstavku zbraní, výstroje i dalších doplňků. Děti si budou moci vyzkoušet střelbu. K občerstvení bude vojenský guláš, ale jen do té doby, než dojdou jeho zásoby. Udělám pak případně i oheň k opečení špekáčků, a kdo chce mít jistotu, bude nejlepší, když si je přinese sám,“ říká s úsměvem Martin Chrenko. Program a organizace se podle něj ještě dolaďují, vše se prý vyvíjí „za pochodu“.

Světla nad bunkry – vzpomínka na památku a statečnost předků

Po setmění a odpoledním programu se pak opravený „řopík“ v Trnovanech zapojí do celostátní akce Světla nad bunkry. Ta proběhne letos už v 7. ročníku. Nadšenci po celé ČR a také na několika místech na Slovensku při ní nasvítí objekty bývalého československého pohraničního opevnění a připomenou tak výročí mobilisace a odhodlání lidí v Československu chránit naši zemi před nacistickou agresí. „Nasvícené bunkry připomínají památku našich předků a jejich statečnou snahu a vůli bránit Československo. V naší moderní historii šlo o jedno z největších vzepětí celého národa, který byl odhodlaný čelit agresi z tehdejšího nacistického Německa,“ uvádí server kudyznudy.cz. Minulý rok při 6. ročníku bylo v celé ČR a také na Slovensku nasvíceno při akci na konci září 178 bunkrů, uvádějí na svých stránkách pořadatelé akce Světla nad bunkry.

V Trnovanech budou svítit louče a reflektor

Jak bude nasvícení probíhat přímo v Trnovanech? „Večer zapálíme louče a bunkr osvětlíme ještě i reflektorem. Uvažuji i o tom, že pak na místě promítneme film Uloupená hranice, pokud by to nezkazilo nějaké hodně špatné počasí,“ vysvětlil Martin Chrenko.

ČTĚTE TAKÉ: Válečné muzeum podle tradice otevře k výročí květnových dní. Potýkalo se s krizí, pomohli i dárci ve sbírce

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

(na snímcích: postupná obnova bunkru poblíž Trnovan u Žatce. Na poslední fotce úplně dole jsou zleva Petr Darebný, Adam Chrenko a Martin Chrenko. Foto archiv Martina Chrenka)