Nový prezident Petr Pavel: jeho první cesta povede k blízkým sousedům našeho regionu – na Karlovarsko

Žatecko, Podbořansko, Karlovarsko – Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel se na svou první návštěvu ve své nové politické roli vydá jen malý kousek od hranic okresu Louny – za pár dní vyrazí na dvoudenní pobyt v Karlovarském kraji. Termínem návštěvy bude 15. a 16. únor, její program se ještě upřesňuje. Potvrdil to hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

K premiéře si vybral kraj, kde nevyhrál

Karlovarský kraj přitom patří mezi oblasti, ve kterých Petr Pavel v uplynulých prezidentských volbách před týdnem nezvítězil a většina lidí v nich při hlasování dávala přednost druhému kandidátovi Andreji Babišovi. Takové kraje jsou v ČR pouze tři – Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Ve zbylých jedenácti krajích v naší zemi a také v hlavním městě Praze však už s převahou vyhrál Petr Pavel a lidé ho v celkovém výsledku zvolili novým prezidentem republiky.

V západních Čechách se i narodil

Petr Pavel ve svých vyjádřeních už krátce po volbách avizoval, že jeho první cesta povede právě za lidmi do některého z krajů, kde nevyhrál, a později to upřesnil na Karlovarský kraj. Nyní už je stanoven i pevný termín návštěvy. „Zvolený prezident Petr Pavel přijede k návštěvě 15. a 16. února, rádi ho u nás uvítáme,“ uvedl na začátku února hejtman Petr Kulhánek pro stanici Český rozhlas Karlovy Vary. Nedaleko od Karlových Varů, v regionu západních Čech, se Petr Pavel i narodil – na svět přišel v roce 1961 v Plané u Mariánských Lázní.

Oficiálně na Hrad nastoupí v březnu

V době návštěvy Petr Pavel ještě stále nebude oficiálním úřadujícím českým prezidentem, jeho mandát začne až 9. března 2023, kdy složí slib při slavnostní inauguraci v Praze a teprve potom se podle ústavy ujme úřadu na Hradě a stane se nejvyšším představitelem České republiky. V současnosti ještě vykonává funkci prezidenta končící hlava státu Miloš Zeman, který na Hradě působil deset let a nyní mu mandát skončí 8. března.

Jako kandidát byl v Žatci, Podbořanech i v Ústí

A kdy uvidíme nového prezidenta Petra Pavla v Ústeckém kraji nebo rovnou v okrese Louny? Dá se předpokládat, že docela brzy. Ústecký kraj je jedním ze zmíněných regionů, kde Pavel při volbách nevyhrál, a jak sám avizoval, chce je navštívit. Nový prezident má ostatně v našem kraji i své trvalé bydliště – s manželkou Evou žijí na Litoměřicku poblíž Roudnice nad Labem. V Ústí nad Labem měl Petr Pavel jeden ze svých mediálně hodně sledovaných mítinků ještě jako prezidentský kandidát krátce před druhým kolem voleb. V Žatci se objevil loni v září, když začal sbírat podpisy od občanů pro možnost své kandidatury. Setkal se také například i se studenty a dalšími lidmi v Podbořanech – tam vystoupil na besedě na gymnáziu již v prosinci 2021.

(na snímku nahoře: nově zvolený prezident ČR Petr Pavel loni v září na Kruhovém náměstí v Žatci – tehdy zahajoval sběr podpisů od občanů a měl ještě image motorkáře. Foto archiv týmu Petra Pavla)

ČTĚTE TAKÉ: Prezidentské volby: tři hlavní favorité mají společné to, že na rozdíl od všech dalších kandidátů nebydlí v Praze

ČTĚTE TAKÉ: Andrej, Danuše nebo Petr: jeden z nich bude prezidentem. Kde je do voleb ještě můžeme vidět?

ČTĚTE TAKÉ: Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, od roku 2026 se bude volit jen jeden den