Prezidentské volby: tři hlavní favorité mají společné to, že na rozdíl od všech dalších kandidátů nebydlí v Praze

Okres Louny, ČR – Ani ne po čtyřech měsících půjdou nyní lidé v ČR znovu hlasovat k volbám a bude to jedna z nejvýznamnějších náplní tohoto týdne. Vybírat tentokrát budeme toho „nejlepšího z nejlepších“ – nového prezidenta České republiky.

Kandidátů bude jen osm, jeden z původních devíti již odstoupil

Původně měli lidé mít na výběr devět kandidátů a v tomto počtu dostali do svých domovů většinou už i hlasovací lístky, ale pozor: aktuálně je kandidátů ve hře už jen osm, protože Josef Středula (55) oznámil v neděli večer, že z voleb odstupuje. Pokud jste chtěli pro něj hlasovat, teď už to v nové situaci určitě nedělejte, odevzdaný lístek s jeho jménem již by byl neplatný a váš hlas by tak „vyletěl oknem“. To už pak je jednodušší k volbám vůbec nejít, ušetřili byste čas a energii vydanou na cestu a výsledek by byl stejný.

Volí se tradičně v pátek a v sobotu, výsledky prvního kola budou známy v sobotu večer

Pro všechny ostatní, kteří si dokážou vybrat svého oblíbence nebo oblíbenkyni mezi zbylými osmi kandidáty, platí, že volební místnosti se otvírají v tradičním čase v pátek a v sobotu, tentokrát to bude 13. a 14. ledna. V pověstný „pátek třináctého“ se volí od 14 do 22 hodin, a kdo by chtěl z pověrčivosti, anebo i z jakýchkoli jiných důvodů přijít hlasovat až v sobotu, může tak učinit v čase od 8 do 14 hodin. Potom se hlasovací místnosti uzavřou, volební komise začnou sčítat hlasy a někdy v průběhu sobotního večera budou známy konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb v ČR.

Pět z osmi kandidátů je z Prahy a jenom tři bydlí v jiných městech či obcích

Ve volbách kandidují Andrej Babiš (68), Jaroslav Bašta (74), Karel Diviš (46), Pavel Fischer (57), Marek Hilšer (46), Danuše Nerudová (44), Petr Pavel (61) a Tomáš Zima (56). Z osmi kandidátů jich hned pět bydlí v Praze a pouze tři mají bydliště v jiných městech či obcích. Určitou zajímavostí je, že všichni tři „mimopražští“ jsou právě ti, kteří podle všech aktuálních průzkumů z posledních měsíců a týdnů mají největší podporu veřejnosti a jsou tedy největšími favority v nadcházejících volbách. Andrej Babiš má trvalé bydliště v Průhonicích, Danuše Nerudová v Kuřimi u Brna a Petr Pavel v obci Černouček ležící poblíž Roudnice nad Labem na Litoměřicku. (Všechny kandidáty ve výčtech uvádíme vždy v abecedním pořádku, pozn. red.). Podle všech předpokladů politologů a agentur pro výzkumy veřejného mínění právě z této trojice postoupí dva adepti do druhého kola prezidentských voleb, které proběhne ke konci ledna, a vítěz se potom následně stane novou hlavou státu.

Poslední prezidentské volby přilákaly více než 60 % lidí

Prezidentské volby v ČR patří k těm, o něž lidé mívají největší zájem. Naposledy proběhly v lednu 2018 a volební účast v celé ČR ve druhém kole přesáhla 66 %, v okrese Louny to bylo těsně přes 60 %. Hlasovat tehdy přišlo v celé ČR více než 5,5 milionu občanů a v okrese Louny jich odevzdalo hlas skoro 42 tisíc. Pro srovnání: při posledních volbách v září 2022, což bylo vybírání zastupitelů pro svá domovská města a obce, kde lidé žijí, v celé ČR přišlo hlasovat 46 % lidí a v okrese Louny jich bylo rovněž 46 %. Voličů v okrese Louny hlasovalo necelých 32 tisíc, tedy o 10 tisíc lidí méně, než když se naposledy vybíral prezident země.

(ilustrační foto nahoře: Ministerstvo vnitra ČR)

ČTĚTE TAKÉ: Andrej, Danuše nebo Petr: jeden z nich bude prezidentem. Kde je do voleb ještě můžeme vidět?

ČTĚTE TAKÉ: Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, volit se v ČR za pár let bude již jen jeden den