Bezpečnost pro chodce a cyklisty. Lidé v Žiželicích a Hořeticích si u silnic mohou sami brát reflexní samolepky

Žiželice – Přichází období s brzkým stmíváním, dlouhými večery i dlouhým ranním šerem třeba i v době, kdy už děti a studenti míří do škol. Právě nadcházející dny a podzimní a zimní měsíce jsou nejrizikovější perioda pro možnost střetů aut s chodci, protože je výrazně zhoršená viditelnost. Každý rok v této době dochází k největšímu počtu nehod tohoto typu.

Jeden zásobník je v Žiželicích a druhý v Hořeticích

V Žiželicích a Hořeticích letos dostali lidé možnost cítit se trochu bezpečněji. Obecní úřad v průběhu října nechal v obou sídlech instalovat dva zásobníky, ve kterých obyvatelé najdou reflexní samolepky. V případě potřeby do nich mohou sami sáhnout, vytáhnout si samolepku a nalepit ji třeba na batoh, školní aktovku, nákupní tašku či jinou osobní věc, kterou mají s sebou. Samolepka na oblečení nebo tašce se při pohybu aut ještě v dostatečné bezpečné vzdálenosti „rozsvítí“ reflexním odraženým světlem a řidič i na místě s horší viditelností díky tomu včas zpozoruje, že před sebou v blízkosti vozovky má jednoho či více chodců. Kromě chodců mohou samolepky využít i cyklisté – také oni samozřejmě potřebují být co nejlépe vidět.

V každém zásobníku je 500 samolepek

„Každý zásobník obsahuje 500 kusů reflexních samolepek. Jeden jsme umístili na lampu veřejného osvětlení poblíž bývalého areálu firmy Kovo, druhý na zrcadle u křižovatky ve směru k vlakovému nádraží v Hořeticích,“ vysvětlila starostka Žiželic Helena Makuková. Obec podle ní pro umístění zásobníků vytipovala záměrně právě hůře osvětlená místa. „Zásobník je užitečný všude tam, kde není veřejné osvětlení nebo chodníky a kde hrozí zvýšené nebezpečí střetu chodce s autem. Spolupracovali jsme se spolkem Sdružení místních samospráv, naše obec od něj dostala dva zásobníky bezplatně,“ doplnila starostka.

Střety aut s chodci jsou nejčastější od druhé poloviny října do ledna

V roce 2019 v ČR se stalo více než 3200 nehod, spočívajících ve střetu aut s chodci, vyplývá z údajů BESIP. Tyto nehody často mívají vážné následky. V uvedeném roce více než 90 chodců po střetu s autem zemřelo a skoro 450 jich utrpělo těžká zranění. Počet střetů je podle statistik nejvyšší v podzimních a zimních měsících, nejvíce v období od druhé poloviny října zhruba do konce ledna.

(na snímku nahoře: zásobník se samolepkami v Hořeticích. Foto Obecní úřad Žiželice)

ČTĚTE TAKÉ: Chlapi prořezali svah u ostré zatáčky v Žiželicích. Připravují terén před blížící se stavbou obchvatu a mostu

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem

ČTĚTE TAKÉ: Cyklostezka a výletní cesta pod libočanským mostem v Žatci jsou uzavřené. Začala příprava k výměně železničního mostu za 155 milionů