Nela se narodila jako první nový občánek Loun v letošním roce. Město teď schválilo dar pro její rodinu 10 tisíc korun

Louny, Ústecký kraj, ČR – Holčička Nela, narozená 2. ledna 2023, je prvním občánkem města Loun, který přišel na svět v letošním roce. Její maminka dostane při této příležitosti na výchovu dcerky finanční dar od města ve výši deset tisíc korun. Rozhodla o tom v závěru ledna rada města. Ještě vyšší dar například převzala rodina malého chlapce Josefa, který bydlí v Chomutově a narodil se hned 1. ledna jako první letošní miminko v celém Ústeckém kraji. Představitelé kraje pro něj poskytli dar 30 tisíc korun.

Všech sedm radních bylo pro

O finančním daru pro první dítě v Lounech rozhodla rada města Loun minulý týden. Město poskytne rodině holčičky 10 tisíc korun, peníze budou vyplaceny po uzavření darovací smlouvy přibližně do konce března. S darem souhlasilo všech sedm členů rady města, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování.

V Ústeckém kraji byl první chlapeček z Chomutova

Malý Josef z Chomutova se narodil 1. ledna ve 2.15 hodin a stal se prvním miminkem, narozeným v roce 2023 na území Ústeckého kraje. Hejtman kraje Jan Schiller hned čtvrtý den po narození chlapečka předal mamince symbolický šek na 30 tisíc korun od Ústeckého kraje. Úplně prvním miminkem v celé ČR byla letos holčička, narozená v čase 0:08 ve Šternberku v Olomouckém kraji. Druhá v pořadí, rovněž holčička, přišla na svět v Praze a jako dobu narození má v dokumentaci zdravotníků uveden čas 0:09, vyplývá ze zpráv ČTK.

V Praze dostávají příspěvek všechny děti, narozené 1. ledna

V Praze jdou na „odměňování dětí“ trochu jinak: nikdo nemusí hned po půlnoci posuzovat „závody“ o první narozené miminko, protože dar od magistrátu hlavního města tam dostávají úplně všechny narozené děti, které přijdou na svět na Nový rok a zároveň mají trvalé bydliště v hlavním městě. Každé z dětí, které má v rodném listě datum narození 1. ledna a jehož maminka trvale žije v Praze, tak dostává od města dar 15 tisíc korun, uvedl server Novinky.cz. Tato tradice, dát dar všem novoročním dětem, trvá v Praze od roku 2001.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Promrzlý papoušek seděl na větvi u Ohře. Pomáhali mu lidé z Postoloprt i z druhého konce republiky

ČTĚTE TAKÉ: Pro Maxíka, pro Lucku. Každý z prvňáčků dostal neobvyklý dárek – penál se svým jménem

ČTĚTE TAKÉ: Peněženka s devíti tisíci najednou byla pryč. Po dni hledání příběh dopadl dobře, měla jsem štěstí, říká Klára ze Žatce