Velké kácení v Holárkových sadech začne za pár dní. K zemi půjde 177 stromů

Louny – Park v jižní části Loun, zvaný Holárkovy sady, úplně změní svou tvář. Město tam plánuje pokácet více než 170 stromů. A podle představ radnice mají práce začít už velmi brzy – během listopadu. Přibližně do poloviny prosince by měly staré dřeviny už být pryč.

Kácení mělo začít už v únoru, potom se odložilo

Obnovu Holárkových sadů připravuje město Louny už déle než rok. Uvedené kácení se původně plánovalo už na letošní únor a březen, ale pak byly práce odloženy až na podzim, až začne další období vegetačního klidu. V současnosti radnice hledá odbornou firmu, která zásah v parku provede. „Kácení stromů musí provádět odborník – arborista s využitím výškové techniky. Pokácet bude nutné 177 dřevin ve špatném zdravotním stavu. Součástí prací je i odstranění pařezů po pokácených stromech,“ vyplývá z podmínek veřejné zakázky, kterou tento týden vypsala lounská radnice.

Odborníci dohlédnou i na brouky a netopýry

Pokud se podaří včas najít potřebnou odbornou firmu, podle představ radnice by kácení mělo začít hned v listopadu a skončit do 15. prosince. Firmy jako uchazeči o zakázku se mají městu hlásit do 8. listopadu. Město myslí i na úkony související s živočichy a péčí o životní prostředí. „U vytipovaných dřevin byl zjištěn výskyt dřevokazných brouků. Části těchto stromů budou odvezeny na vhodné místo v lužním lese u Ohře. U jiných dřevin zase sídlili netopýři, tam bude během kácení zajištěný odborný biologický dozor,“ uvádí také text popisující chystaný zásah.

Po odstranění starých stromů se budou sázet nové, v parku přibude i mnoho květin

Po vykácení starých a nemocných stromů v Holárkových sadech má potom příští rok přijít ke slovu druhá etapa obměny parku. Vysazeno bude 107 nových stromů a 1280 keřů. Odborníci založí i novou kvetoucí louku a vysadí také kolem 3500 kvetoucích rostlin. Holárkovy sady jsou v prostoru orámovaném ulicemi Maroldova, Purkyňova, Osvoboditelů a železniční zastávkou Louny – město. Park tvoří rozsáhlý pás zeleně o rozměrech přibližně 600 x 100 metrů. Sady dostaly své jméno v roce 1919 podle lounského rodáka Emila Holárka, dříve známého malíře, který tehdy zemřel.

(na snímku nahoře: vstup do Holárkových sadů. Foto Městský úřad Louny)

ČTĚTE TAKÉ: V Holárkových sadech město nechá pokácet 170 stromů. Práce mají začít už v únoru

ČTĚTE TAKÉ: Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky