Na Žatecku u Svojetína začnou znovu komplikace a dlouhé objížďky. Silnice bude zavřená tři měsíce

Žatecko – Na hlavním silničním tahu Žatec – Rakovník, který využívají i řidiči mířící na Prahu „spodem“ přes Krušovice a Řevničov, začne v pondělí (23.1.) platit znovu uzavírka v oblasti Svojetína, spojená s dlouhou objížďkou klikatými cestami přes několik obcí v okolí. Uzavírka bude také dlouhá, potrvá celé tři měsíce. Řidiči i lidé bydlící v této oblasti se musí připravit na komplikace.

Uzavírka bude platit až do závěru dubna

Uzavírku v průběhu ledna povolil Městský úřad Žatec, odbor dopravně správních agend. Důvodem je výstavba systému kanalizace ve Svojetíně, přes nějž vede uvedený hlavní silniční tah 227. O přerušení provozu na silnici požádaly stavební firmy a obecní úřad. Radnice v Žatci k záležitosti vydala veřejnou vyhlášku, v níž povolila uzavírku, stanovila objízdné trasy a způsob dopravního značení kvůli bezpečnosti provozu. „Silnice ve Svojetíně bude plně uzavřena v obou směrech od 23. ledna, jezdit se bude objížďkami, změna potrvá až do 24. dubna,“ vyplývá z textu vyhlášky, kterou podepsal vedoucí odboru Jiří Dobruský.

Dlouhé objížďky se opakovaly několikrát i minulý rok

Velká dopravní omezení při průjezdu v oblasti Svojetína, uzavírky a související komplikace se několikrát opakovaly už i v loňském roce. Důvodem je jednak uvedená stavba kanalizační sítě, jednak i rozsáhlé opravy na uvedené hlavní silnici 227 na straně Středočeského kraje v úseku Svojetín – Kněževes, která ještě před dvěma roky patřila k nejhorším silnicím v ČR z hlediska svého technického stavu. Byla plná děr, výmolů, kaluží, hrbolů, drolila se krajnice. Na neutěšený stav vozovky si často stěžovali lidé žijící v regionu na pomezí Žatecka a Rakovnicka i projíždějící řidiči.

Středočeský kraj se už pustil do opravy silně rozbité silnice

Na jaře 2021 se problémem začal zabývat i tehdy nově zvolený senátor za Lounsko a Rakovnicko Ivo Trešl. Krajský úřad Středočeského kraje i po sílící vlně kritiky nakonec jako investor našel finanční prostředky a přistoupil k opravě této komunikace, která začala v závěru roku 2021. „Oprava desetikilometrového úseku silnice od Rakovníka přes Kněževes, Svojetín a dál až k rozhraní Ústeckého a Středočeského kraje  vyjde přibližně na 175 milionů korun, na financování budou využity i prostředky z dotací z evropských fondů i ze Státního fondu dopravní infrastruktury, které pokryjí zhruba polovinu nákladů,“ vysvětlil už v prosinci 2021 Martin Kupka, tehdejší náměstek hejtmana Středočeského kraje, který je nyní ministrem dopravy. Na straně Ústeckého kraje v úseku od Žatce přes Holedeč a Novou Hospodu u Deštnice proběhly opravy už zhruba před šesti lety a silnice je vcelku v dobrém stavu.

ČTĚTE TAKÉ: To není silnice, to je slalom mezi dírami! Lidé by se však přece jen měli dočkat opravy hlavní cesty mezi Žatcem a Rakovníkem

ČTĚTE TAKÉ: Stovky kamionů, rámus a zplodiny každý den. Lidé na trase Louny – Rakovník žádají stavbu silnice vedoucí mimo obce

(ilustrační snímek nahoře: pixabay com. Dole je podoba silnice Žatec – Rakovník při začátku oprav. Připadá vám jako „hlavní tah“ mezi dvěma většími městy? Foto Krajský úřad Středočeského kraje)